Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 7.8.2008
Steroidní inhibitor aromatázy exemestan dokáže prodloužit a zkvalitnit přežití bez relapsu. Prokázaly to výsledky klinické studie u žen s estrogen receptor pozitivním karcinomem prsu v počátečním stadiu (T1-3N1M0), kterým byl exemestan podáván po dobu pěti let po ukončení předchozí standardní pětileté terapie tamoxifenem.
Studie B-33 v rámci projektu NSABP (National Surgical Adjuvant Breast and Bowel Project B-33 trial), jejíž podrobné výsledky byly zveřejněny v časopise Journal of Clinical Oncology, se zúčastnilo celkem 1598 pacientek s ukončenou menopauzou, u kterých došlo po terapii tamoxifenem k remisi onemocnění. Pacientky byly randomizovány do dvou skupin. První skupina měla po dobu pěti let užívat exemestan v dávce 25 mg denně, druhé bylo naordinováno placebo.
V průběhu studie se ukázalo, že užívání podobné látky, letrozolu, je v této indikaci přínosné (studie MA.17). Komise sledující průběh studie proto doporučila odslepení randomizace a převedení pacientek užívajících placebo na exemestan. Došlo k tomu i přesto, že přežití bez onemocnění (disease free survival), které se stalo hlavním cílem studie, prodlouženo nebylo. Na exemestan tak bylo převedeno celkem 44 procent pacientek z „placebové“ skupiny a v jeho užívání pokračovalo 72 procent pacientek léčených exemestanem.
Celkově bylo užívání exemestanu spojeno s delším, nicméně statisticky pouze hraničně signifikantně prodlouženým intervalem bez nemoci. Čtyřleté přežití bez onemocnění bylo zjištěno u 91 procent pacientek užívajících exemestan a u 89 procent pacientek užívajících placebo (p = 0,07). Na druhou stranu v případě exemestanu došlo ke statisticky významnému zlepšení čtyřletého intervalu bez relapsu proti placebové skupině (96 % oproti 94 %, p = 0,004).
Autoři studie shrnují, že trial B-33 neprokázal prodloužení přežití při léčbě exemestanem, nicméně podobně jako následná léčba letrozolem zlepšil interval bez relapsu onemocnění.
(zak)
Zdroj: Journal of Clinical Oncology 2008;26(12):1965–1971.
Nový statistický model pro prognózu karcinomu ledvin
Pro rozhodování o strategii léčby diagnostikovaného karcinomu ledvin je přínosná rozvaha o dlouhodobé prognóze pacienta. Vědci vyvinuli model, který umožňuje předpovědět pravděpodobnost intervalu bez relapsu po iniciálním chirurgickém odnětí nádoru až do dvanácti let od zákroku.
Účinnost terapie sunitinibem u pacientů s adenokarcinomem ledvin
Již v několika studiích byl prokázán účinek sunitinibu u pacientů, u nichž byla předchozí terapie cytokiny bez výraznějšího vlivu. Klinická odpověď na cytokinovou terapii se uvádí kolem 5 až 20 %.
Některé varianty receptoru vitamínu D jsou spojeny se zvýšeným rizikem karcinomu prsu
Variace ve struktuře receptoru pro kalcitriol mohou podle nové studie u postmenopauzálních žen zvyšovat riziko karcinomu prsu. Vysoký příjem vitamínu D koreluje se sníženým rizikem nádorového onemocnění prsu.
Skutečný milník v léčbě metastatického karcinomu ledviny
Autor kurzu: Prof. Dr. Manuela Schmidinger
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 21.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.