Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 30.4.2008

Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu

Ženy, které mají epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky, čelí vyššímu riziku rakoviny prsu než ženy bez přítomnosti epitelií v aspirátu. To tvrdí studie Kalifornské Univerzity.

„Předchozí studie ukazují, že ženy, které mají v aspirátu z bradavky abnormální cytologii nebo přítomnost epitelií, mají ve srovnání s ženami s normální cytologií nebo bez aspirovatelné tekutiny zvýšené relativní riziko rakoviny prsu,“ vysvětlují autoři.

Doktor Kimberly A. Baltzell a kolegové z univerzity v San Francisku analyzovali výsledky z aspirátu z bradavky u 946 žen, které byly vyšetřovány na jejich mamologické klinice v době mezi lety 1970 a 1991.

Incidence rakoviny prsu se postupně zvyšovala s každou kategorií cytologie aspirátu a dosáhla 9 % mezi ženami bez aspirovatelné tekutiny, 11 % u aspirátů bez epitelových buněk, 12 % u žen s epitelovými buňkami beze změn a 14 % u případů s hyperplastickými nebo atypickými buňkami.

Ženy s jakýmikoli epitelovými buňkami v aspirátu z bradavky mají 1,9x vyšší pravděpodobnost rozvoje nádoru prsu než ženy bez aspirovatelného obsahu nebo epitelových buněk v aspirátu, tvrdí badatelé.

„Testování aspirované tekutiny z bradavky může zlepšit současné modely předpovědi rizika a poskytuje snadnou a finančně nenáročnou metodu k vytipování jedinců se zvýšeným rizikem rakoviny prsu,“ usuzují autoři. Aspirace z bradavek představuje nenákladnou a neinvazivní metodu pro hodnocení epitelu prsní žlázy.

(zep)

Zdroj: BMC Cancer 2008;8:75.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Starší pacienti s tumorem ledvin často umírají vlivem příčin nesouvisejících s nádorovým onemocněním

Podle sdělení zveřejněného v časopise Cancer v květnu 2007 umírá třetina pacientů starších 70 let s nádorovým onemocněním ledvin nikoli na základní onemocnění, ale na některou z komorbidit.

Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu

Přestože je hormonální terapie v léčbě hormondependentních karcinomů prsu velmi účinná, časem se na použitá farmaka vyvíjí rezistence. Nyní se však podařilo identifikovat sadu sedmi genů, které mohou být za vznik rezistencí a nárůst agresivity nádorů zodpovědné.

Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě

Celkové počty úmrtí na karcinom ledvin v Evropě během poslední dekády klesaly poté, co počátkem 90. let minulého století dosáhly vrcholu. V posledních letech byl zaznamenán i mírný pokles incidence.Všechny novinky