Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Difuzně vážené zobrazení lépe určuje prognózu pacientek s rakovinou prsu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 15.3.2013

Difuzně vážené zobrazení lépe určuje prognózu pacientek s rakovinou prsu

Difuzně vážené zobrazení u rakoviny prsu pomůže přesněji určit odpověď na léčbu a prognózu pacientek. Změna difuzního koeficientu (ADC) po neadjuvantní léčbě lépe koreluje s výsledkem celkové léčby než změna velikosti nádoru.

Do japonské studie publikované v únoru 2013 bylo zařazeno 56 pacientek s lokálně pokročilým karcinomem prsu, které užívaly neadjuvantní léčbu a poté podstoupily chirurgický zákrok. Před neadjuvantní chemoterapií a po jejím ukončení bylo provedeno dynamické zobrazení s podáním kontrastní látky a difuzní vážené zobrazení. Pacientky byly rozděleny do 5 kategorií podle rozsahu reziduálního maligního nálezu. Sledována byla korelace mezi difuzním koeficientem a výsledkem léčby po operaci a prognózou.

Bez odpovědi na léčbu byly 3 pacientky, ve 22 případech byla odpověď na léčbu mírná, ve 12 případech střední, v 11 značná a u 8 žen byla zjištěna úplná odpověď na léčbu. S odpovědí na celkovou léčbu koreloval difuzní koeficient po neadjuvantní chemoterapii, nikoliv však před chemoterapií. Změna difuzního koeficientu během neadjuvantní léčby vykázala větší korelaci s odpovědí na léčbu než změna velikosti nádoru. Větší změna difuzního koeficientu také významně souvisela s lepší prognózou, zatímco změna velikosti nádoru vykázala jen hraniční statistickou významnost z hlediska prognózy pacientek.

Podle výsledků této studie by difuzně vážené zobrazení mohlo být přínosem při hodnocení odpovědi na léčbu a určení prognózy pacientek s rakovinou prsu, které podstupují neadjuvantní a chirurgickou léčbu. Nejvýznamnějším parametrem se zdá být změna difuzního koeficientu během neadjuvantní chemoterapie.

(zza)

Zdroj: Fujimoto H., Kazama T., Nagashima T., et al. Diffusion-weighted imaging reflects pathological therapeutic response and relapse in breast cancer. Breast Cancer. 2013 Feb 12. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jóga jako přínosná součást péče o onkologické pacienty

Analýza názorů osob, které navštěvují kurzy jógy pro pacienty s rakovinou, ukázala přínos tohoto cvičení pro „tělo i duši“ v mnoha tělesných a psychosociálních aspektech. Zdá se, že jóga může být přínosnou součástí podpůrné péče o onkologické pacienty, zejména u žen s rakovinou prsu.

"Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší

Tamoxifen se užívá v hormonální léčbě rakoviny prsu s pozitivitou na estrogenní receptory (ER), ale má také chemopreventivní účinky proti ER negativním rakovinám.

Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic

Rakovina plic zůstává nadále celosvětově jednou z nejčastějších příčin úmrtí na nádorové onemocnění. Přibližné 5leté přežití postižené populace je 15 %.Všechny novinky