Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Detekce kolorektálního karcinomu testem moči

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 27.3.2011

Detekce kolorektálního karcinomu testem moči

Vědci nedávno obrátili pozornost odborné veřejnosti na pokroky ve vývoji testu, který by mohl pomocí vyšetření moči odhalit přítomnost kolorektálního karcinomu (CRC). Studie analyzující chemické odlišnosti moči u lidí s tímto nádorem a bez něj byla zveřejněna v časopisu Journal of Proteome Research. V současné době je za hlavní screeningové vyšetření kolorektálního karcinomu považována kolonoskopie. Pro mnohé pacienty se však jedná o vyšetření nepříjemné, kterému se často vyhýbají, čímž bývá detekce CRC oddalována. Autoři se proto zaměřili na vývoj jednoduchého, pacienty dobře tolerovaného testu.

Kolorektální karcinom zvyšuje v moči hladiny určitých aminokyselin Vědci analyzovali jak vzorky moči získané od pacientů s CRC, tak i vzorky kontrolní skupiny zdravých jedinců přibližně stejného věku. Pomocí plynové chromatografie a hmotnostní spektrometrie identifikovali 16 různých látek, které se v moči pacientů s CRC vyskytují ve zvýšeném množství. Jednalo se zejména o 5-hydroxytryptofan-trikarboxylovou kyselinu, dále byly detekovány abnormality v metabolismu histaminu a glutamové kyseliny. Profil metabolitů v moči se změnil po úspěšné operaci jedinců s CRC, kdy došlo k významnému poklesu hladin těchto látek svědčících pro CRC.

Paralelně s touto studií probíhala i studie na potkaních zvířecích modelech. Při srovnání nemocných a zdravých potkanů došli vědci k totožným výsledkům. Jediným rozdílem byly abnormality v metabolismu polyaminů, které se vyskytovaly pouze ve vzorcích moči nemocných potkanů. V další fázi bude následovat snaha o vytvoření jednoduché formy testu použitelné v ambulantní praxi či domácím prostředí.

(ercp)

Zdroj:
Qiu Y. et al.: Urinary metabonomic study on colorectal cancer. J Proteome Res. 2010; 9 (3): 1627–34.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pokroky v léčbě nádorů gastrointestinálního traktu

Na konci ledna bylo v San Francisku na 8. výročním sympoziu o nádorech gastrointestinálního traktu (GIT) představeno několik zajímavých novinek. Jsou skvělým příkladem toho, jak pokroky v medicíně pomáhají léčbu individualizovat pro konkrétního pacienta.

Stejná mutace genů u třetiny renálních karcinomů

Podle dat z National Cancer Institute patří nádory ledvin mezi deset nejčastějších tumorů u obou pohlaví v USA. Mezi nejčastěji se vyskytující tumory ledvin se řadí v 90 % renální světlobuněčný karcinom.

Životní styl ovlivňuje rozvoj kolorektálního karcinomu

Několik studií dávno potvrdilo nesporný význam životního stylu a jeho roli v rozvoji kolorektálního karcinomu. Vědci z dánské Společnosti pro rakovinu ve své rozsáhlé prospektivní skupinové studii zkoumají specifické faktory, které společně s behaviorálními návyky mohou přispívat ke zvýšenému riziku kolorektálního karcinomu.Všechny novinky