Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Delece chromozomu 9p identifikuje agresivní formu renálního karcinomu z jasných buněk

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 3.9.2010

Delece chromozomu 9p identifikuje agresivní formu renálního karcinomu z jasných buněk

Hlavním cílem studie uveřejněné v časopise Cancer bylo zjistit, zda delece p-raménka chromozomu č. 9 přítomná u renálního karcinomu z jasných buněk predikuje kratší dobu přežití a kratší interval bez rekurence onemocnění.

Metoda

Do studie bylo zařazeno celkem 703 renálních karcinomů z jasných buněk. Některé nádory byly analyzovány metodou fluorescenční hybridizace in situ – FISH (316 nádorů) –, některé cytogeneticky (388 nádorů). U každého nádoru byl zaznamenán grading, TNM staging, velikost, 9p status, Eastern Cooperative Oncology Group performance status (ECOG PS), zasažení mízních uzlin a přítomnost metastáz.

Výsledky

Delece 9p byla detekována u 97 nádorů (13,8 %). Nádory s delecí 9p byly větší a s větší pravděpodobností měly vyšší grading (stupeň 3 nebo 4), vyšší klasifikaci (T3–T4), častěji zasahovaly lymfatické uzliny a častější byla také přítomnost vzdálených metastáz (P < 0,01). Medián doby přežití pro pacienty s delecí 9p byl 37 měsíců, pro pacienty bez delece 82 měsíců (P < 0,01). U pacientů s lokalizovaným onemocněním byl interval bez rekurence v případě delece 9p 53 měsíců, v případech bez delece byl delší než doba sledování (P < 0,01). U pacientů s lokalizovanými lézemi, jejichž velikost byla menší nebo rovna 4 cm v největším rozměru, byla v případě delecí 9p vyšší pravděpodobnost rekurence (19 %, u pacientů bez delece 2 %; P = 0,01).

Závěr

Delece chromozomu 9p u renálního karcinomu z jasných buněk byla detekována u téměř 14 % nádorů a byla spojena s vyšším gradingem, vyšším klasifikačním stupněm, postižením lymfatických uzlin a vzdálenými metastázami. Navíc delece 9p nezávisle na dalších faktorech znamenala horší prognózu pro pacienty s lokalizovaným onemocněním. Preoperační identifikace nádorů s delecí 9p zlepší zhodnocení rizikovosti pacientů a pomůže lépe vybírat adepty na intenzivní sledování nebo agresivnější léčbu.

(vek)

Zdroj:
La Rochelle J. et al: Chromosome 9p deletions identify an aggressive phenotype of clear cell renal cell carcinoma. Cancer 2010, publikováno on-line před tiskem 13. července 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Obezita v adolescenci snižuje riziko karcinomu prsu pro zbytek života

Obezita ve vyšším věku je považována za rizikový faktor zhoubných nádorů prsu. Vědci z týmu Heather Baer z Bostonu však přišli s překvapivým objevem – vyšší tělesná hmotnost v dětství a adolescenci naopak před karcinomy prsu chrání.

Klíč k léčbě typu nádoru prsu, kde tamoxifen nezabere

Vědci z amerického National Cancer Institute identifikovali skupinu buněčných markerů, které jsou úzce spojeny se vznikem méně časté, avšak agresivní formy rakoviny prsu neboli karcinomu negativního na receptor estrogenu.

Tamoxifen mění kognitivní schopnosti pacientek

Holandská studie porovnává neuropsychologický profil tamoxifenu a exemestanu v terapii nádorového onemocnění prsu u žen v menopauze.Všechny novinky