Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 21.2.2010

Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu

Podle výsledků studie uveřejněné v lednovém čísle časopisu BMJ může včas zahájená fyzioterapie u pacientek po operaci karcinomu prsu pomoci zabránit vzniku lymfedému, nebo jej alespoň zmírnit.

Přerušení nebo poškození axilárního lymfatického systému po operaci nebo radioterapii zhoubného nádoru může vést k lokální nebo generalizované akumulaci lymfatické tekutiny v intersticiálním prostoru. Tento stav je označován jako sekundární lymfedém. Dosud byly učiněny pokusy snížit riziko vzniku lymfedému pomocí předoperačního a pooperačního poradenství a péče, pečlivým sledováním a časnou detekcí.

Metodika

Účelem studie bylo zhodnotit účinnost časné fyzioterapie při snižování rizika vzniku sekundárního lymfedému. Autoři studie, lékaři z madridské univerzitní nemocnice, rozdělili 120 pacientek do dvou skupin – skupiny, která absolvovala časnou fyzioterapii, a skupiny kontrolní. Všechny ženy zařazené do studie podstoupily původně operaci karcinomu prsu, která zahrnovala resekci axilárních lymfatických uzlin.

Pacientky v léčené skupině absolvovaly fyzioterapeutický program, který obsahoval manuální lymfatickou drenáž, masáž zjizvené tkáně a aktivní cvičení ramen a paží. Pacientky v obou skupinách, léčené i kontrolní, byly poučeny o tom, jak mohou vzniku lymfedému pomoci zabránit. Hlavním výstupem studie byla incidence klinicky signifikantního lymfedému definovaného jako zvětšení obvodu paže alespoň o 2 cm ve srovnání s nepostiženou stranou v obou skupinách.

Výsledky

Ze 116 žen, které dokončily jednoleté sledování, se u osmnácti (16 %) rozvinul sekundární lymfedém. Z toho 14 žen patřilo do kontrolní skupiny (25 %) a 4 do skupiny podstupující fyzioterapii (7 %). Sekundární lymfedém byl také v kontrolní skupině diagnostikován zhruba čtyřikrát dříve než ve skupině podstupující fyzioterapii.

Podle autorů studie může fyzioterapie ve vhodně vybrané skupině žen po resekci axilárních uzlin pomoci snížit bolestivost, zvýšit funkčnost a rozsah pohybu v ramenním kloubu a snížit riziko vzniku lymfedému. Na fyzioterapii těchto pacientek by se však měli podílet specialisté, kteří mají zkušenosti s léčbou lymfedému.

(vek)

Zdroje: Torres Lacomba M. et al: Effectiveness of early physiotherapy to prevent lymphoedema after surgery for breast cancer: randomised, single blinded, clinical trial. BMJ. 2010; 340: b5235. doi: 10.1136/bmj.b5396

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aromasin a jeho dlouhodobý efekt v léčbě

Společnost Pfizer před časem zveřejnila nová dlouhodobá data ze studie IES. Podle těchto údajů ženy, které přešly po dvouletém až tříletém užívání tamoxifenu na Aromasin, měly signifikantně nižší riziko, že se u nich znovu objeví známky onemocnění.

Inhibitory VEGF a nežádoucí účinky na kůži

Signální dráha vaskulárního endoteliálního růstového faktoru (vascular endothelial growth factor, VEGF), zahrnující ligandy, receptory a intracelulární signální kaskády, je klíčová v procesu angiogeneze za normálních i patologických podmínek.

Alzheimerova choroba snižuje riziko rakoviny a naopak

Pacienti s Alzheimerovou chorobou mají významně nižší pravděpodobnost, že se u nich postupem času vyvine zhoubný nádor, a naopak, pacienti s rakovinou mají nižší riziko AD. Toto jsou výsledky rozsáhlé prospektivní kohortové studie.Všechny novinky