Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Onkologická léčba: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Britská studie dokládá, že skríning rakoviny prsu zachraňuje životy

Specializace: dětská onkologie onkologie
Téma: Onkologická léčba

Vydáno: 20.4.2010

Britská studie dokládá, že skríning rakoviny prsu zachraňuje životy

Pravidelný mamografický skríning zachrání dva životy na každou jednu ženu, která byla v důsledku tohoto skríningu léčena zbytečně. Vyplývá to z výsledků britské studie, která tak přispěla k všeobecné kontroverzi na téma skríningových programů.

Podle autorů nové studie z výsledků jejich práce vyplývá, že benefity skríningu jasně převažují nad případy, kdy je zbytečně léčen tumor, který ve skutečnosti nepředstavoval žádné riziko. Na každý jeden případ zbytečné léčby falešně pozitivního výsledku totiž připadají dva zachráněné životy. Výsledky studie, která vznikla pod vedením doktora Stephena Duffyho z Londýnské univerzity, tak přímo protiřečí skandinávské studii publikované nedávno v časopise British Medical Journal. Ta totiž nepřinesla žádné důkazy toho, že by rutinně prováděný skríning rakoviny prsu měl nějaký vliv na mortalitu žen. V tomto ohledu může být zajímavý fakt, že článek doktora Duffyho a jeho týmu byl publikován v časopise Journal of Medical Screening, který má podstatně nižší impakt faktor než British Medical Journal.

Nová britská studie se zaměřila na dva skríningové programy prováděné ve Švédsku a Velké Británii u žen ve věku 50 až 69 let. Švédský skríning byl prováděn pouze u vybrané skupiny žen, a měl proto zároveň k dispozici také kontrolní skupinu žen, které se skríningu neúčastnily. Analýza obou skríningových programů ukázala signifikantní a podstatné snížení úmrtnosti na rakovinu prsu. Autoři studie stanovili toto snížení jako 8,8 zachráněných životů na 1 000 žen vyšetřovaných po dobu dvaceti let od 50. roku života v případě švédské studie a jako 5,7 zachráněných životů v případě britského skríningu. Příslušný odhadovaný počet chybně diagnostikovaných falešně pozitivních případů byl 4,3 na 1 000 žen vyšetřovaných po dobu dvaceti let ve švédském případě a 2,3 v případě britského skríningu.

(vek)

Zdroj:
Duffy S. W. et al.: Absolute numbers of lives saved and overdiagnosis in breast cancer screening, from a randomized trial and from the Breast Screening Programme in England. J Med Screen 2010; 17: 25–30

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porodní délka a hmotnost jako predispoziční faktory rakoviny prsu

V popisované studii je hodnoceno, zda jsou porodní délka a porodní hmotnost asociovány s přežitím rakoviny prsu a zda mají vliv na prognostické faktory, jako jsou lymfatické uzliny a velikost tumoru.

Klinický význam časné detekce renálního karcinomu v nativní ledvině po transplantaci ledviny

Průměrná délka života pacientů po transplantaci ledvin se stále prodlužuje. Již brzy se ale hlavní příčinou pozdního úmrtí po transplantaci může stát malignita. Doporučení společností pro nefrologii a urologii dosud nestanovují optimální frekvenci screeningu renálního karcinomu původních ledvin u pacientů, kteří podstoupili transplantaci ledviny.

Význam a prognostická hodnota nádorových markerů

V mnoha léčebných centrech se nádorové markery používají u pacientů v pokročilé fázi onemocnění k zachycení rekurence nemoci a k monitorování odpovědi na terapii, ačkoliv skutečná hodnota opakovaného vyšetření hladiny nádorových markerů zůstává sporná.Všechny novinky