Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Oftalmologická onemocnění: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba zánětů spojivek a mazových žlázek víčka v primární péči

Specializace: dermatologie dětská dermatologie oftalmologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Oftalmologická onemocnění

Vydáno: 8.12.2016

Léčba zánětů spojivek a mazových žlázek víčka v primární péči

Záněty spojivek – konjunktivitidy – neohrožují pacienta poškozením zraku, ale mohou přejít do chronického stadia. Většinu těchto stavů lze ošetřit a léčit v primární péči. Důležité je v diferenciální diagnostice odlišit glaukom a iridocyklitidu. Etiologie konjunktivitid může být bakteriální, virová, chlamydiální nebo alergická. Opakující se záněty spojivek u kojenců a batolat mohou být způsobeny neprůchodností slzných kanálků.

Bakteriální konjunktivitida se projevuje zarudnutím spojivky a hojnou hlenohnisavou sekrecí, zejména po probuzení. Postiženy jsou většinou obě oči a pacient si stěžuje na slzení. Při léčbě aplikujeme lokálně do spojivkového vaku antibiotické kapky (Kanamycin) nebo dezinfekční kapky (O-Septonex), nejlépe každou hodinu. Na noc používáme do oka mast. Nepřikládáme obvaz, ale jsou doporučena zvýšená hygienická opatření. Před léčbou lze provést stěr ze spojivkového vaku pro zjištění vyvolávajícího agens.

Virová konjunktivitida se projevuje překrvením v oblasti karunkuly a na spojivce se objevují folikuly. Sekrece není výrazná, bývá přítomna preaurikulární lymfadenopatie. Postiženy bývají obě oči, pacient si stěžuje na slzení a pálení očí. Někdy bývá přidružen zánět rohovky. Etiologicky se uplatňují adenoviry. V léčbě postačí výplachy spojivkového vaku borovou vodou, vhodné je nošení tmavých brýlí. Při postižení rohovky lze pod dohledem oftalmologa aplikovat lokálně kortikosteroidy ve formě kapek nebo masti (Maxitrol, Ultracortenol).

Pod podobným obrazem probíhá chlamydiální konjunktivitida. Infekce se přenáší při pohlavním styku od osob s chlamydiovou uretritidou/cervicitidou. Terapie spočívá v celkovém podávání antibiotik (makrolidy), nutné je léčit i sexuální partnery.

Alergické konjunktivitidy probíhají pod obrazem sezónní alergické, atopické nebo vernální konjunktivitidy. Projevují se svěděním, zarudnutím a slzením. První pomoc spočívá ve výplachu spojivkového vaku borovou vodou a aplikaci studených obkladů. Lze předepsat i antihistaminika ve formě očních kapek (Emadine).

Hordeolum neboli ječné zrno je způsobeno infekčním zánětem mazových žlázek víčka mezi řasami. Nálezem je typické bolestivé zduření okraje víčka. V léčbě se uplatňují studené i teplé obklady a lokální aplikace O-Framykoinu nebo O-Septonexu. V počátku lze použít i lokální kortikosteroidy (Utracortenol, Ophtalmo-Hydrocortison).

(zza)

Zdroj: Odehnal M. První pomoc v oftalmologii. Med pro Praxi 2009; 6 (suppl. G): 5–13.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,6/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Syntéza a antimikrobiální vlastnosti imidazolových solí odvozených od kyseliny kafrosulfonové

Studie používá účinnou látku, která je obsažená v septonexu, jako kontrolu při testování antimikrobiální aktivity.

Ophthalmo-Azulen v terapii korneální abraze

Korneální abraze je jedním z nejčastějších úrazů očního aparátu. Patogenetický mechanismus spočívá v narušení integrity rohovkového epitelu působením vnějších fyzikálních sil. V terapii se kromě antibiotik, analgetik, anticholinergik a anestetik užívají epitelizační masti, mezi něž se řadí účinná látka guajazulen (Ophthalmo-Azulen).

Přidání perorálního acetazolamidu (Diluran) k topické léčbě dorzolamidem může vést k dalšímu snížení nitroočního tlaku u některých dětí s glaukomem

Retrospektivní analýza souboru dětí s glaukomem již léčených topickými inhibitory karboanhydrázy prokázala další snížení nitroočního tlaku po přidání perorálního acetazolamidu. Tento efekt nebyl pozorován u dospělých pacientů.Všechny novinky