Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Oftalmologická onemocnění: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba fotorefraktivní keratektomie lokálně aplikovaným hydrokortisonem a vitaminem E

Specializace: dermatologie dětská dermatologie oftalmologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Oftalmologická onemocnění

Vydáno: 27.9.2017

Léčba fotorefraktivní keratektomie lokálně aplikovaným hydrokortisonem a vitaminem E

Prezentovaná studie posuzovala vliv topické aplikace hydrokortison-acetátu a vitaminu E na hojení rohovky po fotorefraktivní keratektomii u králíků s −10,0 D.

Úvod

Fotoablace rohovky 193nm argonfluoridovým excimerovým laserem je účinná při kompenzaci poruch refrakce, odstranění zákalu rohovky a různých nestejnoměrností. Hlavními komplikacemi fotorefraktivní keratektomie (PRK) jsou zamlžení rohovky a myopická regrese. Obě jsou spojeny s nadměrným hojením rohovky. PRK vyvolává aktivaci předních keratocytů stromatu, což vede k proliferaci a zvýšené produkci kolagenu a glykosaminoglykanů.

Metodika studie

33 novozélandských bílých králíků bylo rozděleno do 4 skupin a in vivo byla provedena −10,0 PRK. Skupina 1 (n = 9) zůstala bez následné léčby a sloužila jako kontrola. Skupině 2 (n = 8) byla aplikována mast s obsahem 0,1% hydrokortison-acetátu 2× denně, skupině 3 (n = 8) mast s obsahem 1% vitaminu E a skupina 4 dostávala jak 0,1% hydrokortison-acetát, tak 1% vitamin E 2× denně po dobu 1 měsíce. Na konci 3. měsíce bylo vyhodnoceno zamlžení rohovky a změřeny hladiny hydroxyprolinu v rohovce, což je hlavní indikátor syntézy nového kolagenu. Závěrem byly vzorky rohovky vyšetřeny transmisní elektronovou mikroskopií.

Výsledky

Ve skupině 1 bylo zjištěno silné nehomogenně rozložené zamlžení, výraznější než v ostatních skupinách; zamlžení bylo nejmenší ve skupinách 2 a 4. Hladiny hydroxyprolinu v rohovce byly významně nižší ve skupinách 2, 3 a 4 než u kontrol (hodnoceno Studentovým t-testem; p < 0,05). Histopatologicky byla nejagresivnější hojivá odpověď zjištěna ve skupině 1. Ve skupině 2 byl hojivý proces v rohovce méně silný než ve skupině 1 a stejný nebo silnější než ve skupině 4.

Závěr

Hluboká fotoablace rohovky vyvolává agresivní hojivý proces, který je efektivně zmírněn topickou aplikací hydrokortison-acetátu. Inhibiční účinek topického použití vitaminu E je zřejmě slabší než u hydrokortison-acetátu, ale kombinovaná léčba oběma látkami by mohla mít aditivní efekt v managementu hojení rohovky po PRK.

(mir)

Zdroj: Bilgihan K., Ozdek S., Ozoğul C. et al. Topical vitamin E and hydrocortisone acetate treatment after photorefractive keratectomy. Eye 2000; 14(Pt. 2): 231−237, doi: 10.1038/eye.2000.60.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Konjunktivitida a původce Corynebacterium macginleyi – kazuistika

K léčbě očních infekcí u pacientů všech věkových kategorií je vhodná oční mast obsahující bacitracin a neomycin. Kazuistika z příbramské nemocnice ukazuje, že tato kombinace širokospektrých antibiotik je účinná například při konjunktivitidě způsobené Corynebacterium macginleyi.

Oční vyšetření a možnosti léčby v ordinaci praktického lékaře

Většinu očních nemocí a akutních stavů léčí oftalmolog. Praktický lékař poskytuje hlavně první pomoc při úrazech oka a provádí základní oční vyšetření. Praktičtí lékaři ve větších městech mohou posílat pacienty přímo k očnímu lékaři. V menších městech či na venkově tato možnost není, proto je důležité pečlivě odebrat anamnézu, správně provést vyšetření a na základě toho i rozhodnout, zda je třeba poslat pacienta k očnímu lékaři, nebo zda je praktický lékař schopen pacienta správně léčit sám.

Kontaktní dermatitida očních víček

Ať už je příčinou alergie, nebo podráždění, dermatitida očních víček může mít hluboký vliv na kvalitu života pacientů, zvláště pokud se opakuje. Rozpoznání příčiny není vždy snadné, ale z terapeutického hlediska je v každém případě důležité.Všechny novinky