Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Oftalmologická onemocnění: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba chronické blefaritidy vyžaduje dlouhodobou péči

Specializace: dermatologie dětská dermatologie oftalmologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Oftalmologická onemocnění

Vydáno: 7.11.2016

Léčba chronické blefaritidy vyžaduje dlouhodobou péči

Chronická blefaritida je jedno z nejčastějších onemocnění, se kterým se oftalmologové v klinické praxi setkávají. Vyžaduje dlouhodobé pečlivé ošetřování ze strany pacienta. U středně těžkého a těžkého nálezu se podává lokálně antibiotická mast, při těžké meibomitidě systémová tetracyklinová antibiotika.

Chronická blefaritida je zánětlivé onemocnění okrajů víček. Při postižení předního okraje víčka (kůže a řasy) jde o blefaritis anterior, pokud je postižen zadní okraj víčka a Meibomovy žlázy, jedná se o blefaritis posterior neboli meibomitidu. Existuje i forma smíšená. Přední blefaritida je spojena se seboroickou dermatitidou nebo s bakteriální infekcí (nejčastěji stafylokokovou), zadní blefaritida vzniká z nadměrné tvorby lipidů v Meibomových žlázách a bývá spojena s rosaceou, alergií, poleptáním oka a puchýřnatými onemocněními. Blefaritida se projevuje zarudnutím, svěděním a podrážděním víček, na jejich okrajích se vytváří nános. Bývá často spojena se syndromem suchého oka.

Léčba chronické blefaritidy je dlouhodobá a vyžaduje trpělivost pacienta. Základem je hygiena víček prováděná 1–2× denně, později několikrát týdně. Přiložením teplých obkladů se zkapalní zaschlý sekret, masáží víček se zkapalnělý sekret vytlačí a následně se hrana víček vyčistí vatovou štětičkou namočenou do přípravku Blephagel či Lid-care. Poté je možné vypláchnout oči borovou vodou. V případě průvodního syndromu suchého oka je nutná aplikace umělých slz. U závažnějších stavů zvažujeme okluzi slzných kanálků nebo aplikaci autologního séra ve formě kapek. U středně těžkého až těžkého nálezu se podává lokálně antibiotická mast 1–3× denně na víčka: bacitracin a neomycin (Ophthalo-Framykoin), tobarmycin (Tobrex), ofloxacin (Floxal) nebo tetracyklin (1% Tetracyclinum ung.). Při těžké meibomitidě podáváme systémově tetracyklin nebo doxycyklin, v případě kontraindikace erytromycin.

Velmi důležité je poučit pacienta o nutnosti zařazení hygieny víček do každodenního programu a zdůraznit, že potíže nelze zcela vyléčit, jen výrazně potlačit.

(zza)

Zdroj: Palos M. Léčba chronické blefaritidy. Klin Farmakol Farm 2009; 22 (3): 120–124.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,2/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porovnání aplikace neomycinu/polymyxinu-B jeden den nebo jednu hodinu před operací katarakty

Lokální antibiotika se v klinické praxi spolu s irigací spojivkového vaku jodovaným povidonem těsně před operací běžně používají v rámci předoperační přípravy s cílem dosáhnout sterilního operačního pole. Prospektivní studie série případů porovnávala účinek dvou různých preventivních režimů před operací katarakty (1 den versus 1 hodina) s cílem zjistit, v jaké míře došlo před zákrokem ke snížení bakteriální nálože.

Časné přidání kortikosteroidů v lokální léčbě bakteriální keratitidy

Práce pozitivně hodnotí kladné přidání steroidu k antibiotické léčbě při terapii bakteriální keratitidy.Všechny novinky