Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Oftalmologická onemocnění: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Konjunktivitida a původce Corynebacterium macginleyi – kazuistika

Specializace: dermatologie dětská dermatologie oftalmologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Oftalmologická onemocnění

Vydáno: 16.9.2017

Konjunktivitida a původce Corynebacterium macginleyi – kazuistika

K léčbě očních infekcí u pacientů všech věkových kategorií je vhodná oční mast obsahující bacitracin a neomycin. Kazuistika z příbramské nemocnice ukazuje, že tato kombinace širokospektrých antibiotik je účinná například při konjunktivitidě způsobené Corynebacterium macginleyi.

Klinický obraz a stanovení diagnózy

Pacientka ve věku 83 let byla hospitalizována na infekčním oddělení Oblastní nemocnice Příbram s rozsáhlým dekubitem. Vstupní vyšetření kromě dehydratace a elevovaného CRP připisovaného infikovanému dekubitu odhalilo purulentní sekreci ze spojivky. Pacientka nevykazovala známky dalšího infekčního onemocnění.

Účinná lokální antibiotická léčba

Ze stěru ze spojivkového vaku bylo izolováno Corynebacterium macginleyi. Vyšetření citlivosti k antibiotikům prokázalo, že bacitracin a neomycin budou v terapii tohoto případu konjunktivitidy vhodnou volbou. Ošetřující lékař zahájil lokální léčbu Ophthalmo-Framykoinem s aplikací 2–3× denně. Pacientka na tuto terapii reagovala velmi dobře a léčba trvala 6 dní.

Díky rychlému ústupu příznaků mohlo být užívání antibiotické masti ukončeno a na doléčení byl využit Ophthalmo-Septonex. Po 15 dnech aplikace Ophthalmo-Septonexu měla sliznice spojivky hladký lesklý povrch a nevykazovala známky zánětu. Pacientka byla bez obtíží a její stav nevyžadoval žádnou další oftalmologickou léčbu.

Corynebacterium macginleyi

Corynebacterium macginleyi je lipofilní korynebakterium, poprvé popsané v roce 1995. V posledních dekádách byla popsána řada nových druhů mikroorganismů a výjimkou nejsou ani grampozitivní koryneformní tyčky. U nich se uvádí také souvislost s afinitou k určitým tkáním těla – v případě Corynebacterium macginleyi jde o afinitu ke tkáním oka.

Autoři kazuistiky se domnívají, že s mikroorganismy rodu Corynebacterium se budou lékaři setkávat stále častěji. U některých druhů předpokládají patogenní potenciál, a proto doporučují mikrobiologickou identifikaci až na druhovou úroveň. V případech, kdy bude identifikováno Corynebacterium macginleyi, jako u pacientky v této kazuistice, se lokální antibiotická terapie jeví jako adekvátní způsob léčby.

(pak)

Zdroj: Ježek P., Petráš P., Horník J. Corynebacterium macginleyi – původce konjunktivitidy starší ženy. Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2013; 22 (7): 227–229.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Oční vyšetření a možnosti léčby v ordinaci praktického lékaře

Většinu očních nemocí a akutních stavů léčí oftalmolog. Praktický lékař poskytuje hlavně první pomoc při úrazech oka a provádí základní oční vyšetření. Praktičtí lékaři ve větších městech mohou posílat pacienty přímo k očnímu lékaři. V menších městech či na venkově tato možnost není, proto je důležité pečlivě odebrat anamnézu, správně provést vyšetření a na základě toho i rozhodnout, zda je třeba poslat pacienta k očnímu lékaři, nebo zda je praktický lékař schopen pacienta správně léčit sám.

Kontaktní dermatitida očních víček

Ať už je příčinou alergie, nebo podráždění, dermatitida očních víček může mít hluboký vliv na kvalitu života pacientů, zvláště pokud se opakuje. Rozpoznání příčiny není vždy snadné, ale z terapeutického hlediska je v každém případě důležité.

Jednoduchý diagnostický index pro odlišení bakteriální a virové konjunktivitidy

Nizozemští autoři upravili a zpřesnili diagnostický index pro odlišení bakteriální a virové konjunktivitidy v primární péči, který vychází pouze z anamnézy.Všechny novinky