#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vliv podávání hořčíku na krevní tlak osob s inzulinorezistencí, prediabetem a chronickými onemocněními

20. 2. 2018

Studie provedené především v běžné populaci ukázaly, že suplementace hořčíku (Mg) vede k mírnému snížení krevního tlaku. Metaanalýza publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition se zabývala vlivem suplementace Mg na krevní tlak u osob s onemocněními v preklinickém stadiu a chronicky nemocných pacientů, protože tato skupina může reagovat na podávání Mg odlišně od běžné populace.

Úvod

Hořčík může příznivě ovlivnit hypertenzi prostřednictvím interakce s vápníkem, snížení periferní vaskulární rezistence, nárůstu uvolňování NO, zvýšení sekrece prostagladinu I2 endotelem a zvýšení účinku antihypertenziv. I mírný pokles krevního tlaku přitom může mít klinicky významný vliv z hlediska redukce rizika ischemické choroby srdeční a iktu. Účinky podávání hořčíku na krevní tlak u osob s onemocněními v preklinickém stadiu a u chronicky nemocných pacientů ovšem zatím nebyly studovány a informace získané z metaanalýz a klinických hodnocení nevedly k jednoznačným závěrům.

Cíle a metodika analýzy

Cílem nově publikované metaanalýzy bylo vyhledat randomizovaná kontrolovaná klinická hodnocení (RCT) s účastníky s inzulinorezistencí, prediabetem nebo s nepřenosnými chronickými onemocněními zahrnujícími diabetes mellitus 2. typu, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění ledvin a malignity a vyhodnotit vliv suplementace Mg na krevní tlak u těchto osob. Byla využita data z RCT, jejichž výsledky byly publikovány v anglickém jazyce do května 2017. K výpočtu poolovaných standardizovaných průměrných rozdílů (SMD) změn tlaku krve od zahájení studie do jejího ukončení mezi skupinou se suplementací Mg a kontrolní skupinou byly využity modely náhodných a fixních efektů.

Výsledky

Do metaanalýzy bylo zařazeno 11 RCT zahrnujících celkem 543 účastníků. Nebyla nalezena žádná studie týkající se osob s renálním onemocněním či malignitou. Doba sledování se pohybovala od 1 do 6 měsíců (v průměru 3,6 měsíce), užívaná dávka elementárního Mg se pohybovala v rozmezí 365–450 mg/den. U všech studií byl zaznamenán krevní tlak na začátku studie a při jejím ukončení. Ve skupině se suplementací Mg došlo proti kontrolní skupině k významně větší redukci tlaku krve − systolického (SMD −0,20; 95% interval spolehlivosti [CI] −0,37 až −0,03) i diastolického (SMD −0,27; 95% CI −0,52 až −0,03). Suplementace Mg vedla k průměrnému snížení systolického tlaku o 4,18 mmHg a diastolického tlaku o 2,27 mmHg.

Závěr

Suplementace hořčíku může významně snížit krevní tlak u pacientů s inzulinorezistencí, prediabetem a chronickými chorobami, jako jsou diabetes mellitus 2. typu či kardiovaskulární onemocnění. V případě hypertenze by proto mohla být suplementace Mg u těchto osob přínosem.

(blu)

Zdroj: Dibaba D. T., Xun P., Song Y. et al. The effect of magnesium supplementation on blood pressure in individuals with insulin resistance, prediabetes, or noncommunicable chronic diseases: a meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr 2017; 106 (3): 921–929, doi: 10.3945/ajcn.117.155291.



Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#