Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Metabolismus: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Podpůrná role hořčíku je v léčbě deprese významná

Specializace: gynekologie a porodnictví interní lékařství neurologie
Téma: Metabolismus

Vydáno: 20.11.2017

Podpůrná role hořčíku je v léčbě deprese významná

Nedostatek hořčíku v organismu může vyvolat mnohé psychické změny, jako jsou apatie, deprese, agitovanost, zmatenost, anxieta a delirium. Řada studií přitom ukazuje na to, že suplementace hořčíkem může podpořit standardní antidepresivní léčbu.

Význam hořčíku, možné zdroje a následky jeho deficitu

Hořčík se účastní řady biochemických procesů zásadních pro správné fungování kardiovaskulárního, endokrinního, trávicího a pohybového systému. Rovněž hraje zásadní modulující úlohu v biochemii mozku a ovlivňuje několik cest neurotransmise spojených s vývojem deprese. Přirozenými zdroji tohoto prvku jsou především oříšky, slunečnicová semínka, zelená listová zelenina a celozrnné potraviny. Špatná výživa, onemocnění trávicího traktu a ledvin, inzulinová rezistence a/nebo diabetes mellitus 2. typu, alkoholismus a stres mohou vést k nedostatku hořčíku. Hypomagnezémií jsou ohroženy také osoby, které užívají kličková či thiazidová diuretika, inhibitory protonové pumpy či některá hypnosedativa a jiná psychofarmaka.  

Hladiny hořčíku v těle

Extracelulární koncentrace hořčíkových kationtů ovšem nemusí odrážet jejich intracelulární hladinu, a tak žádná ze současných metod hodnocení stavu magnezia v organismu není dostatečně uspokojivá. Podle literatury je adekvátní koncentrace v séru 0,62−1,02 mmol/l, přičemž hladiny < 0,75 mmol/l již bývají považovány za hypomagnezémii. Díky kompenzačním mechanismům v distribuci tohoto prvku se příznaky typu deprese vyskytují nezávisle na tom, zda je plazmatická hladina hořčíku v normě, nebo dokonce zvýšená. 

Výsledky studií

Potenciál sloučenin magnezia ke zlepšení psychického stavu nemocných byl potvrzen výsledky řady klinických výzkumů, které navazovaly na rozsáhlá preklinická zjištění. Klinické studie byly zaměřeny na suplementaci hořčíkem u pacientů s depresivní a bipolární poruchou a na jeho úlohu v rámci terapie depresivních příznaků doprovázejících řadu dalších poruch (premenstruační a únavový syndrom, neurologická a další somatická onemocnění). Téměř ve všech studiích se prokázal benefit podávání magnezia; výjimkou byly některé studie, v nichž byl užíván oxid hořečnatý, který má horší biologickou dostupnost.

Přípravky s magneziem

Právě biologická dostupnost hořčíku je zásadní pro výběr vhodného přípravku. Lépe je magnezium absorbováno ve formě aspartátu, citrátu, laktátu a chloridu než ve formě oxidu hořečnatého nebo síranu horečnatého. Také přidání vitaminu B6 mimo jiné zlepšuje vstřebávání magnezia. Jeho dávky v rámci suplementace by se měly pohybovat mezi 200 a 1000 mg/den, nejlépe tolerované množství je do 350 mg/den. Nejlepších výsledků potom dosahuje suplementace dlouhodobá.

Závěr

Suplementace hořčíkem bývá dobře tolerována a zvyšuje účinnost konvenční antidepresivní léčby. Proto bychom měli zvážit jeho podávání pacientům vedle standardní terapie deprese. Je však třeba počítat s rozdíly v biologické dostupnosti mezi jeho organickými a anorganickými sloučeninami.

(kat)

Zdroj: Serefko A., Szopa A., Poleszak E. Magnesium and depression. Magnes Res 2016; 29 (3): 112−119, doi: 10.1684/mrh.2016.0407.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Síran hořečnatý jako tokolytikum a neuroprotektivum

Předčasný porod s předčasným odtokem plodové vody patří mezi zásadní perinatologické problémy. Cílem recentně publikované jihokorejské studie bylo posoudit význam síranu hořečnatého podávaného v této indikaci ženám před ukončeným 32. týdnem těhotenství a zhodnotit vliv hořčíku na prodloužení těhotenství a perinatální výsledky, a to především ty neurologické.

Význam suplementace hořčíku v léčbě deprese

Vztah hořčíku a deprese je v literatuře dobře zdokumentován, data týkající se vlastní účinnosti suplementace jsou však nejednoznačná. Proto byla navržena randomizovaná klinická studie, jejímž cílem bylo otestovat hypotézu, že suplementace hořčíkem (v podobě dobře vstřebatelného MgCl2) ovlivňuje klinické příznaky deprese.

Potřeba příjmu hořčíku a hodnocení stavu magnezémie

Dospělé tělo obsahuje přibližně 25 g hořčíku (Mg). Méně než 1 % celkového Mg je přítomno v krevním séru, fyziologické koncentrace Mg se pohybují mezi 0,75 a 0,95 mmol/l. Homeostáza je kontrolována hlavně ledvinami, které obvykle každý den vyloučí asi 120 mg Mg do moči. Doporučená denní dávka (DDD) pro dospělého činí cca 420 mg/den u mužů a u žen 320 mg/den. Hypomagnezémie je pak definována jako hladina sérového Mg < 0,75 mmol/l.Všechny novinky