#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hořčík u pacientů s interním onemocněním

11. 3. 2016

U pacientů s interním onemocněním se setkáváme s rozličnými kombinacemi minerálových dysbalancí při mnoha diagnózách. Nedostatek či nadbytek konkrétního prvku nám může napomoci ke stanovení diagnózy, v opačném případě je při léčbě chronických nemocí nutné počítat s důsledky léčby v podobě minerálové dysbalance a pokud možno terapii adekvátně upravit.

U pacientů s interním onemocněním se setkáváme s rozličnými kombinacemi minerálových dysbalancí při mnoha diagnózách. Nedostatek či nadbytek konkrétního prvku nám může napomoci ke stanovení diagnózy, v opačném případě je při léčbě chronických nemocí nutné počítat s důsledky léčby v podobě minerálové dysbalance a pokud možno terapii adekvátně upravit.

Nedostatek hořčíku může být dán jeho sníženým příjmem či zvýšeným vylučováním. Vzhledem ke schopnosti ledvin výrazně snížit vylučování hořčíku do moči při jeho ne zcela dostatečném příjmu bývá jeho nedostatek v organismu jedním z důsledků malabsorpce při různých onemocněních (syndrom krátkého střeva, celiakie, chronická zánětlivá onemocnění střev, píštěle, alkoholismus), dlouhodobých zažívacích obtíží či anorexie.

Mezi pacienty s interním onemocněním je nezbytné pravidelně kontrolovat hladinu hořčíku u diabetiků, kde dochází vlivem osmotické diurézy k jeho zvýšenému vylučování ledvinami. Další početnou skupinou nemocných, kde je nutné myslet na možnou hypomagnezémii, jsou hypertonici léčení diuretiky, jež způsobují sníženou zpětnou resorpci hořčíku ledvinami, což ústí v jeho zvýšené vylučování. S nedostatkem hořčíku se setkáváme také u endokrinologicky léčených pacientů, konkrétně v případě hypertyreózy, hyperaldosteronismu a hyperparatyreózy.

Zvýšené vylučování hořčíku pozorujeme rovněž při onemocnění ledvin – s hypomagnezémií jsou spojené vrozené tubulopatie (Bartterův a Gitelmanův syndrom), akutní selhání ledvin, ztráty hořčíku do dialyzační tekutiny či stav po transplantaci ledviny. U pacientů s akutní pankreatitidou dochází v důsledku vzniku tukových nekróz k tvorbě mýdel a spotřebě hořčíku, což také vede ke snížení jeho hladiny v krvi. Nedostatek hořčíku je nutné vzít v potaz také při léčbě nefrotoxickými léky, jako jsou některá antibiotika (např. gentamycin), tuberkulostatika nebo cytostatika.

Z pohledu internisty je nutné zmínit i důsledky hypomagnezémie, ať už z jakýchkoli příčin, která může u pacientů s preexistujícím onemocněním srdce ústit v závažné komorové arytmie. Vzhledem k faktu, že až 65 % pacientů hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče trpí nedostatkem hořčíku, je třeba tuto skutečnost vzít v potaz a pravidelně hladinu hořčíku kontrolovat.

Je také vhodné upozornit pacienty dispenzarizované pro jiná onemocnění na stavy spojené se zvýšenou potřebou hořčíku v průběhu života, mezi něž patří těhotenství, menstruace, zvýšené pocení či dlouhodobý stres. S nedostatkem hořčíku v organismu se setkáváme rovněž v případě zvýšeného denního příjmu fosfátů (které jsou ve vysokém množství obsažené např. v tavených sýrech a kolových nápojích).



Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#