Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Souvislost mezi migrénou a očkováním proti HPV se nepodařilo prokázat

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 28.12.2014

Souvislost mezi migrénou a očkováním proti HPV se nepodařilo prokázat

Průzkum provedený v Nizozemsku, který pomocí několika metod hodnotil souvislost mezi výskytem migrény a očkováním proti lidskému papilomaviru (HPV), neukázal žádnou statisticky významnou korelaci.

Nejčastěji uváděnými nežádoucími účinky očkování proti HPV jsou bolest v místě vpichu a bolest hlavy. Systém pasivní surveillance v Nizozemsku ukázal jako možnou příhodu související s očkováním proti HPV migrénu. Autoři této studie se proto rozhodli tuto možnost zhodnotit.

K analýze použili potenciální případy migrény u praktických lékařů v období 2008–2010 a propojili je s údaji z registru očkování proti HPV. Porovnávali incidenci migrény v období po zavedení očkování (2009/2010) s obdobím před zavedením očkování, dále porovnali incidenci migrény u očkovaných a neočkovaných dívek a konečně porovnali incidenci migrény v potenciálně rizikovém období 6 týdnů po každé dávce očkovací látky s incidencí mimo toto rizikové období.

U dívek a chlapců ve věku 12–16 let byla incidence migrény v období po zavedení očkování jen mírně vyšší než před jeho zavedením. Rozdíl v incidenci jisté migrény u očkovaných a neočkovaných dívek nebyl statisticky významný. Relativní riziko migrény v rizikovém období činilo 4,3 s 95% intervalem spolehlivosti 0,69–26,6.

I když byl počet případů malý a pro jednoznačné vyloučení rizika migrény po očkování proti HPV jsou nutné větší studie, autorům této nizozemské práce se nepodařilo tuto souvislost pomocí žádné ze tří použitých metod prokázat.

(zza)

Zdroj:

Klooster T. M., de Ridder M. A., Kemmeren J. M., et al. Examining a possible association between human papilloma virus (HPV) vaccination and migraine: results of a cohort study in the Netherlands. Eur J Pediatr. 2014 Nov 1. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,6/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky