Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Riziko nově zjištěné infekce HPV i cervikální dysplazie u žen s touto infekcí přetrvává do vyššího věku

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 21.2.2015

Riziko nově zjištěné infekce HPV i cervikální dysplazie u žen s touto infekcí přetrvává do vyššího věku

I když incidence infekce lidským papilomavirem (HPV) s věkem rychle klesá, riziko cervikální intraepiteliální neoplazie stupně ≥ 3 (CIN3+) se s narůstajícím věkem snižuje jen mírně. Ukázala to americká studie zahrnující téměř milion žen ve věku 30–64 let.

Autoři hodnotili věkově specifické riziko CIN3+ u žen se stávající (při zařazení do studie) a nově identifikovanou infekcí HPV. Zařazeno bylo 972 029 žen, které podstoupily screeningový Pap test (Papanikoaluovo vyšetření – cytologický stěr z děložního čípku) s testováním HPV.

V době zařazení do studie byla zjištěna HPV pozitivita u 6,0 % (57 899) žen. Z žen, které měly negativní výsledek HPV při vstupním vyšetření a podstoupily další screeningové vyšetření, byla nově zachycena infekce HPV ve 3,3 % (16 724 žen). Podíl zachycených případů HPV při prvním i při druhém screeningu klesal s věkem (p < 0,001). Pětileté riziko CIN3+ bylo vyšší u žen s infekcí HPV zachycenou při vstupu do studie (8,5 %) v porovnání s 3,9 % u žen s infekcí HPV zachycenou při druhém screeningu (p < 0,0001). Riziko CIN3+ klesalo s věkem, a to u žen s pozitivitou HPV při vstupu od studie z 9,4 % ve věkové skupině 30–34 let na 9,4 % ve věkové skupině 60–64 let (p = 0,017) i u žen s nově zachycenou infekcí HPV při druhém screeninu z 5,1 % na 3,5 % ve stejných věkových skupinách (p = 0,014).

Z výsledků této studie je zřejmé, že i u žen nad 30 let přetrvává riziko nově získané infekce HPV. Riziko CIN3+ u žen infikovaných HPV s věkem klesá jen mírně, což zdůrazňuje potřebu pokračujícího screeningu až do 65 let.

(zza)

Zdroj: Gage J. C., Katki H. A., Schiffman M., et al. Age-stratified 5-year risks of cervical precancer among women with enrollment and newly detected HPVinfection. Int J Cancer. 2014 Aug 18. doi: 10.1002/ijc.29143. [Epub ahead of print]

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Souvislost mezi migrénou a očkováním proti HPV se nepodařilo prokázat

Průzkum provedený v Nizozemsku, který pomocí několika metod hodnotil souvislost mezi výskytem migrény a očkováním proti lidskému papilomaviru (HPV), neukázal žádnou statisticky významnou korelaci.

Očkování kvadrivalentní vakcínou proti HPV dramaticky snížilo výskyt genitálních bradavic

Sedm let po zahájení bezplatného očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) u školních dívek v Austrálii a programu podporujícího očkování u žen do 26 let je výskyt genitálních bradavic u žen a heterosexuálních mužů do 21 let mizivý.

U 80 % vzorků análního skvamocelulárního karcinomu byla pomocí různých metod zjištěna exprese HPV16

Tři různé metody detekce lidského papilomaviru (HPV) u pacientů s análním karcinomem shodně ukázaly HPV16-pozitivitu u 80 % případů. Jednalo se o běžnou imunohistochemickou metodu (IHC), kvantitativní IHC (AQUA) a genotypovou analýzu pomocí chromogenní in situ hybridizace (CISH).  Pouze kvantitativní analýza dokázala určit pacienty s vysokým skóre p16, které bylo spojeno s častější recidivou onemocnění.Všechny novinky