Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Je možné využít vakcinaci proti HPV také v léčbě recidivujících orálních papilomů a kožních bradavic?

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 22.11.2015

Je možné využít vakcinaci proti HPV také v léčbě recidivujících orálních papilomů a kožních bradavic?

Vakcinace proti lidským papilomavirům (HPV) je prevencí vzniku genitoanálních nádorů. Běžnými projevy infekce HPV jsou také kožní verrucae vulgares a papilomy v dutině ústní, hltanu a hrtanu. Nedávno byla uveřejněna kazuistika pacienta, u kterého došlo po vakcinaci kvadrivalentní očkovací látkou proti HPV k vyhojení chronických orálních papilomů.

Studie v časopisu JAMA Dermatology popisuje 60letého imunokompetentního pacienta s recidivujícími verukózními útvary na rtech, jazyku, tonzilách a bukální sliznici, které byly refrakterní vůči opakovaným excizím. Vyšetření bioptických vzorků ukázalo skvamocelulární papilomy, genotypizací byl prokázán HPV typu 32.

Podání kvadrivalentní vakcíny proti HPV vedlo během 4 týdnů po první dávce k výraznému zlepšení a po 3 měsících (1 měsíc po podání druhé dávky) ke kompletnímu vymizení všech mukokutánních papilomů. Ani během následujících 18 měsíců (1 rok po podání poslední dávky vakcíny), kdy byl pacient sledován, nedošlo k recidivě onemocnění.

Rešerší literatury autoři zjistili, že nebyl popsán jiný případ účinnosti vakcíny proti HPV u orálních papilomů. Nalezli však 8 kazuistik pacientů, u kterých po podání kvadrivalentní HPV vakcíny došlo k vyhojení diseminovaných recidivujících kožních veruk, a to v jednom případě i u imunodeficientní pacientky.

Vakcinace proti určitému typu HPV může vést k protekci i vůči typům v očkovací látce neobsaženým. Tato ochrana je zprostředkovaná produkcí zkříženě protektivních imunoglobulinů a cytotoxických T-lymfocytů. Autoři práce upozorňují, že by bylo velmi přínosné provést randomizovanou klinickou studii k ověření využití vakcinace kvadrivalentní očkovací látkou proti HPV v léčbě onemocnění, jako jsou orální papilomy a kožní verrucae vulgares.

(blu)

Zdroj: Cyrus N. et al. Effect of quadrivalent human papillomavirus vaccination on oral squamous cell papillomas. JAMA Dermatol 2015 Sep 2, doi: 10.1001/jamadermatol.2015.2805 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,2/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost kvadrivalentní vakcíny proti HPV hodnocená v poregistračním sledování

Kvadrivalentní vakcína proti lidskému papilomaviru (HPV) typu 6, 11, 16 a 18 se používá v mnoha zemích světa. Slouží pro prevenci genitálních bradavic, ale také cervikálních, vulvárních, vaginálních a análních karcinomů a prekanceróz. Vzhledem k očekávanému pozitivnímu vlivu na veřejné zdraví bylo toto očkování zařazeno do vakcinačních programů mnoha zemí a celosvětově bylo podáno asi 178 milionů dávek této očkovací látky.

Testování přítomnosti HPV DNA v moči u žen, které se neúčastní screeningových programů

Ve Francii je ke screeningu nádorů děložního čípku používáno stejně jako v ČR cytologické hodnocení cervikálního sekretu, a to u žen ve věku 25–65 let. Nicméně pokrytí cílové skupiny žen screeningem je nedostatečné. Autoři předkládané studie se proto rozhodli prozkoumat, jestli by možnost testování přítomnosti lidského papilomaviru (HPV) z pohodlí domova compliance zlepšila.

Prevalence genotypspecifické HPV infekce u žen – prostor pro prevenci zahrnující vakcinaci?

Francouzští autoři se zabývali průzkumem prevalence a distribuce genotypu lidského papilomaviru (HPV) mezi ženami, které podstupují rutinní gynekologickou prohlídku. Zaměřili se na vztah výskytu HPV k věku a výsledkům cytologického/histologického nálezu na čípku. Cílem práce bylo definovat, zda lze zlepšit strategie preventivního přístupu k HPV infekci a s ní souvisejícím komplikacím u žen.Všechny novinky