Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bolesti v onkologii: Novinky
Odborný event
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Účinná kontrola průlomových bolestí u mnohočetného myelomu

Specializace: algeziologie onkologie
Téma: Léčba bolesti v onkologii

Vydáno: 8.11.2017

Účinná kontrola průlomových bolestí u mnohočetného myelomu

Následující kazuistika ukazuje efektivní kontrolu průlomových bolestí při podávání bukální tablety fentanylu u pacienta s mnohočetným myelomem.

Úvod

Bolest představuje nejčastější příznak nádorového onemocnění. Může nabývat různé intenzity. V případě mnohočetného myelomu je spojená s difuzní či ložiskovou osteolýzou. Léčba tohoto onemocnění je komplexní a analgetická medikace by měla být důležitou součástí. To demonstruje i prezentovaná kazuistika.

Popis případu

Pacient byl vyšetřován pro 2 měsíce trvající bolest v oblasti pánve s propagací do levé dolní končetiny. Zobrazovací vyšetření prokázala mnohočetná osteolytická ložiska skeletu a také rozsáhlý osteolytický defekt pánve zahrnující oblast acetabula s prolomením jeho dna a s měkkotkáňovou složkou. Komplexní vyšetření potvrdilo diagnózu mnohočetného myelomu klinických stadií IIIA a ISS1. Byla zahájena systémová léčba, ortoped zvolil konzervativní postup.

Pokud jde o kontrolu bolesti, pacient anamnesticky užíval paracetamol a nesteroidní antiflogistika s neuspokojivým efektem. Pro silnou bolest (7–8 dle vizuální analogové škály [VAS]) byla do medikace zavedena buprenorfinová náplast. Do 24 hodin od jejího nalepení došlo k výsevu urtikariálního celotělového exantému. Ke kontrole bolesti byla proto zvolena fentanylová náplast s dobrým efektem.

Následovala analgetická radioterapie na oblast pánve v dávce 13× 2,5 Gy. Bolest byla velmi dobře kontrolovaná, nicméně zhruba za 3,5 roku došlo u pacienta k celkovému zhoršení klinického stavu se vznikem nových bolestí v oblasti žeber. Přešetření potvrdilo progresi počtu a velikosti osteolytických ložisek. Dle anamnézy pacient v této době užíval fentanylové náplasti a 6 tablet paracetamolu denně. Nicméně bolest na škále VAS udával nadále v hodnotách 6–7. I přes navýšení dávky fentanylové náplasti docházelo k opakovaným epizodám průlomových bolestí.

Z tohoto důvodu byla do léčby zavedena bukální tableta fentanylu (Effentora) v síle 200 µg. Po 2 týdnech pacient udává velmi dobře kompenzovanou bolest (VAS 0 v klidu, max. 1 při zátěži). Epizody průlomové bolesti zvládá bukálními tabletami fentanylu, jež potřebuje 2–3× denně.

Rychlý nástup účinku vede k efektivní kontrole průlomové bolesti

Průlomová bolest, tedy bolest objevující se přechodně v silné intenzitě u jinak dobře kontrolované celkové bolesti analgetickou léčbou, velmi komplikuje kvalitu života nemocných. Vyvolává u nich pocity úzkosti a deprese, ale i nespokojenost s léčbou. Možnost rychlé kontroly průlomové bolesti nabízí právě transmukózní formy fentanylu. Bukální tablety Effentora jsou k dispozici v 5 silách, jež umožňují lepší titraci jejich dávky. Jejich analgetický účinek nastupuje do 10 minut.

(eza)

Zdroj: Sandecká V. Effentora – léčebná možnost průlomové bolesti. Acta Medicinae 2016; 4 (Suppl.): 29–30.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,8/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bukálně podávaný fentanyl v léčbě průlomové bolesti u onkologických pacientů

U vysokého procenta pacientů s jinak kontrolovanou chronickou nádorovou bolestí se objevují přechodné exacerbace bolesti (průlomová bolest, breakthrough pain). Za nejvhodnější léčbu těchto akutních atak bolesti se u pacientů užívajících udržovací terapii opioidy považuje transmukózně aplikovaný fentanyl.

Opioidní analgetikum fentanyl v léčbě nádorové bolesti – kazuistika

Léčba bolesti neodmyslitelně patří k péči o onkologické pacienty a vyžaduje individuální přístup. Je důležitou součástí podpůrné terapie při onkologické léčbě i po jejím skončení. Opioidní analgetikum fentanyl s analgetickým a sedativním účinkem je dostupné v různých formách (sublingvální tablety, transdermální náplasti, nosní spreje, intravenózní forma). Jeho přínos v léčbě bolesti dokládá i následující kazuistika z Onkologické kliniky LF UP a FN Olomouc.Všechny novinky

Kreditovaný kurz

 

Průlomová bolest v onkologické praxi

Autor kurzu: MUDr. Marek Sochor

 

Odborné společnosti

 
   

  Kongresy

   
   

  Časopisy

   
   

  Zajímavé odkazy