Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bolesti: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Použití Neodolpasse v indikaci pooperační bolesti

Specializace: anesteziologie a resuscitace chirurgie všeobecná neurologie ortopedie traumatologie urgentní medicína
Téma: Léčba bolesti

Vydáno: 9.6.2015

Použití Neodolpasse v indikaci pooperační bolesti

Na pracovním setkání expertní skupiny pro Neodolpasse v říjnu 2014 vytipovali odborníci operační výkony a profil pacientů, u kterých je tento kombinovaný analgetický přípravek nejvhodnější.

Neodolpasse obsahuje fixní kombinaci nesteroidního antirevmatika diklofenaku (75 mg) a centrálního myorelaxancia orfenadrinu (30 mg). V léčbě pooperační bolesti prokázal příznivý vliv na snížení spotřeby opioidů. Kombinace různých mechanismů účinku umožňuje podání nižší dávky každé z účinných látek a optimalizaci poměru mezi účinností a bezpečností.

Podle české expertní skupiny je Neodolpasse vhodný především po operacích končetin, páteře a hrudníku, po výkonech na tenkém a tlustém střevě a v anální oblasti, dále při jednodenní chirurgii, u rozsáhlých ortopedických výkonů k potenciaci svodné analgezie, ve spondylochirurgii, u operací skoliózy a u rozsáhlých paravertebrálních výkonů a také při torakotomii, torakoskopii, sternotomii a rozsáhlejší laparotomii.

Neodolpasse lze využít zejména u pacientů s bolestí spojenou s mobilizací a také tam, kde chceme snížit podávání opioidů z důvodu jejich nežádoucích účinků a/nebo zahájení časné rehabilitace po operačním výkonu. Neodolpasse lze využít i na menších pracovištích, protože nevyžaduje permanentní kontrolu pacienta zdravotnickým personálem.

Mezi kontraindikace Neodolpasse patří srdeční selhání, ischemická choroba srdeční, cerebrovaskulární onemocnění, aktivní peptický vřed, gastrointestinální krvácení či porucha hematopoézy. Neodolpasse lze podávat od 14 let věku. Jeho použití je třeba pečlivě zvážit u pacientů s významnými kardiovaskulárními rizikovými faktory (hypertenze, hyperlipidémie, diabetes mellitus, kouření), zvýšená pozornost je třeba také u starších pacientů a pacientů s poruchami centrálního nervového systému a demencí. Obvyklá dávka Neodolpasse je 1 infuze (250 ml) denně. V případě potřeby je možné podat další infuzi nejdříve po 8 hodinách.

(zza)

Zdroje: 1) Zápis z pracovního setkání expertní skupiny Neodolpasse (6. 10. 2014). 2) SPC Neodolpasse. www.sukl.cz.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Neodolpasse jako ideální volba tam, kde je bolest provázena spasmem kosterního svalstva

Neodolpasse je analgetikum obsahující fixní kombinaci diklofenaku a orfenadrinu. Kombinace analgeticky a protizánětlivě působícího nesteroidního antirevmatika a centrálního myorelaxans představuje výhodné spojení několika různých mechanismů účinku při léčbě akutních bolestí provázených zánětem a spasmem kosterního svalstva.

Neodolpasse účinně snižuje pooperační bolest

Pooperační bolest je jedním z klíčových faktorů, jejichž výskyt má za následek prohloubení pooperačního stresu, zvýšení spotřeby O2, tachykardii a periferní vazokonstrikci. V důsledku toho dochází k prodlouženému hojení operační rány a tím i k opoždění plné rekonvalescence a návratu do běžného života. Proto je jedním ze základů kvalitní chirurgické péče i kvalitní léčba pooperační bolesti. Je výhodné, pokud tato léčba může být opiáty šetřící, což jednak umožňuje včasnější rehabilitaci a jednak přináší zmírnění obtíží v podobě pooperační atonie střeva.Všechny novinky