Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bolesti: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Podávání přípravku Neodolpasse v léčbě bolesti

Specializace: anesteziologie a resuscitace chirurgie všeobecná neurologie ortopedie traumatologie urgentní medicína
Téma: Léčba bolesti

Vydáno: 1.12.2015

Podávání přípravku Neodolpasse v léčbě bolesti

Neodolpasse je fixní kombinace analgetik obsahující 75 mg nesteroidního antirevmatika diklofenaku a 30 mg centrálně působícího myorelaxancia orfenadrinu v jedné 250ml lahvi infuzního roztoku. Je indikován k terapii akutní bolesti a zánětu u dospělých s vertebrogenní bolestí včetně radikulární bolesti, dále s bolestí při revmatických onemocněních a rovněž u pooperační bolesti po neurochirurgických zákrocích.

Obvyklá denní dávka je 250 ml infuzního roztoku. Ve výjimečných případech je možné podat v jednom dni dvě 250ml dávky s odstupem nejméně 8 hodin. Podání je intravenózní, přípravek může být aplikován do periferní žíly. Infuze o objemu 250 ml má být podávána po dobu 1,5–2 hodin. Doba trvání léčby má být minimalizována použitím nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu. Léčba nemá trvat déle než 7 dní.

U nemocných s poruchou funkce ledvin, jater a u pacientů ve věku nad 65 let nebyly provedeny specifické studie. V těchto případech má být podána nejnižší možná účinná dávka a je třeba monitorovat renální funkce a aktivitu jaterních enzymů. Při těžké renální či jaterní insuficienci je přípravek Neodolpasse kontraindikován.

Kontraindikace dále zahrnují přecitlivělost na látky obsažené v přípravku, kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná nesteroidní antirevmatika (NSAID). Stejně jako jiná NSAID je diklofenak kontraindikován u aktivního/recidivujícího gastrického/intestinálního vředu, gastrointestinálního krvácení nebo perforace v souvislosti s předchozí léčbou NSAID, u hematologických onemocnění, cerebrovaskulárního krvácení, akutního těžkého krvácení, městnavého srdečního selhání (NYHA II–IV), ischemické choroby srdeční, cerebrovaskulárního onemocnění, periferní aterosklerózy, tachyarytmie, ve 3. trimestru těhotenství, do 18 let věku, u bulbární paralýzy, akutního kongestivního glaukomu, stenózy gastrointestinálního traktu, u megakolon, paralytického ileu a při retenci moči.

V závislosti na délce léčby diklofenakem se doporučuje sledovat sérový ionogram, acidobazickou rovnováhu, bilanci tekutin a aktivitu jaterních enzymů, krevní obraz a srážlivost.

Nežádoucí účinky známé u diklofenaku a orfenadrinu jsou omezeny krátkou délkou podávání přípravku Neodolpasse a nižšími dávkami obou složek, které ovšem díky synergickému působení na bludný kruh bolesti a svalových kontrakcí umožňují zachování terapeutického účinku.

(zza)

Zdroj: Souhrn údajů o přípravku Neodoplpasse. Dostupné na: www.sukl.cz [navštíveno 30. 9. 2015]

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Použití analgetik při bolestech zad po implantaci koronárního bypassu

Kazuistika 67letého muže, který podstoupil koronární revaskularizaci ve FN Olomouc, je příkladem použití kombinovaného analgetika Neodolpasse pro bolesti zad u pacienta na jednotce intenzivní péče.

Neodolpasse snižuje spotřebu opioidů po operaci

Multimodální přístup k léčbě bolesti využívá kombinace analgetik s cílem zachovat analgetickou účinnost a snížit nežádoucí účinky a spotřebu opioidů. Neodolpasse je fixní kombinací nesteroidního antirevmatika diklofenaku a centrálního myorelaxancia orfenadrinu. U pacientů po totální artroplastice kyčelního kloubu prokázal Neodolpasse snížení spotřeby opioidních analgetik na vyžádání pacienta při zachování dostatečné analgezie.

Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti

Neodolpasse obsahuje kombinaci známých účinných látek, a sice nesteroidního antiflogistika diklofenaku (v dávce 75 mg) a centrálního myorelaxancia orfenadrinu (v dávce 30 mg). Používá se především v léčbě kostní, kloubní a svalové bolesti, u spasmů, vertebrogenního algického syndromu a v terapii pooperační bolesti.Všechny novinky