Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bolesti: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Neodolpasse snižuje spotřebu opioidů po operaci

Specializace: anesteziologie a resuscitace chirurgie všeobecná neurologie ortopedie traumatologie urgentní medicína
Téma: Léčba bolesti

Vydáno: 29.9.2015

Neodolpasse snižuje spotřebu opioidů po operaci

Multimodální přístup k léčbě bolesti využívá kombinace analgetik s cílem zachovat analgetickou účinnost a snížit nežádoucí účinky a spotřebu opioidů. Neodolpasse je fixní kombinací nesteroidního antirevmatika diklofenaku a centrálního myorelaxancia orfenadrinu. U pacientů po totální artroplastice kyčelního kloubu prokázal Neodolpasse snížení spotřeby opioidních analgetik na vyžádání pacienta při zachování dostatečné analgezie.

Jde o výsledky prospektivní randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie, která byla provedena v Rakousku a byla publikována v roce 2010. Zahrnovala 120 pacientů po unilaterální totální artroplastice kyčelního kloubu. Pacientům byl podán Neodolpasse v intravenózní infuzi nebo fyziologický roztok jako placebo. Kromě toho dostávali pacienti analgezii na vyžádání. Primárním sledovaným parametrem byla potřeba analgezie na vyžádání pacientem v prvních 24 hodinách po operaci. Úroveň analgezie byla monitorována pomocí vizuální analogové škály a ústního hodnocení.

Podání infuze přípravku Neodolpasse vedlo k významnému snížení spotřeby analgetik na vyžádání pacientem. Tato spotřeba činila 38,7 mg ve skupině s Neodolpassem v porovnání s 55,9 mg ve skupině s placebem (p = 0,0004). Snížení spotřeby opioidních analgetik bylo dosaženo při zachování dostatečné analgezie a bezpečnosti léčby.

Tato studie ukázala, že fixní kombinace diklofenaku s orfenadrinem (Neodolpasse) umožňuje snížit spotřebu opioidních analgetik na vyžádání v prvních 24 hodinách po velké ortopedické operaci.

(zza)

 

Zdroj: Gombotz H., Lochner R., Sigl R. et al. Opiate sparing effect of fixed combination of diclophenac and orphenadrine after unilateral total hip arthroplasty: a double-blind, randomized, placebo-controlled, multi-centre clinical trial. Wien Med Wochenschr 2010 Nov; 160 (19–20): 526–534.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Neodolpasse v doporučeních pooperační léčby bolesti na klinice ARO a intenzivní medicíny

MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče 2. LF UK a FN Motol

Neodolpasse, jeho účinnost a bezpečnostní profil z pohledu farmakologa

Doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., přednosta ÚStavu farmakologie, FN Olomouc

Léčba pooperační bolesti u chirurgických pacientů a úloha Neodolpasse v klinické praxi

MUDr. Zuzana Šerclová, Chirurgické oddělení, Nemocnice HořoviceVšechny novinky