Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bolesti: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Neodolpasse jako ideální volba tam, kde je bolest provázena spasmem kosterního svalstva

Specializace: anesteziologie a resuscitace chirurgie všeobecná neurologie ortopedie traumatologie urgentní medicína
Téma: Léčba bolesti

Vydáno: 20.2.2015

Neodolpasse jako ideální volba tam, kde je bolest provázena spasmem kosterního svalstva

Neodolpasse je analgetikum obsahující fixní kombinaci diklofenaku a orfenadrinu. Kombinace analgeticky a protizánětlivě působícího nesteroidního antirevmatika a centrálního myorelaxans představuje výhodné spojení několika různých mechanismů účinku při léčbě akutních bolestí provázených zánětem a spasmem kosterního svalstva. Proto tento přípravek nachází své místo v léčbě pooperační bolesti, bolesti u revmatických onemocnění a u vertebrogenních algických syndromů. Výhodou je i to, že je k dispozici ve formě infuzního roztoku určeného k okamžitému použití.

Injekční diklofenak je inhibitor cyklooxygenázy s analgetickými, antipyretickými a protizánětlivými účinky. Injekční orfenadrin má zcela jiný mechanismus působení. Centrální blokádou receptorů působí proti bolestivým spasmům, ale neovlivňuje normální svalový tonus. Má také parasympatolytické (anticholinergní), lokálně anestetické a slabé antihistaminové účinky, čímž se účinky obou složek přípravku Neodolpasse vzájemně potencují.

Fixní kombinace Neodolpasse obsahuje 75 mg diklofenaku a 30 mg orfenadrinu. Podává se standardně 1× denně, v případě potřeby je možné podat další infuzi po 12 hodinách. Celková délka léčby je 5–10 dnů. Takové dávkování výrazně omezuje rizika nežádoucích účinků.

Přípravek Neodolpasse prokázal v klinických studiích vynikající účinnost v léčbě pooperační bolesti. U pacientů po artroskopii kolenního kloubu významně snížil intenzitu pooperační bolesti a prodloužil trvání pooperační analgezie. U pacientů po malých a středních operacích významně zmírnil bolest srovnatelným způsobem jako tramadol a zároveň spotřebu tramadolu snížil. U pacientů po unilaterální totální artroplastice kyčelního kloubu snížil spotřebu analgetik na přání pacienta v prvních 24 hodinách po operaci, aniž by se snížila celková analgetická účinnost léčby.

Výhodná kombinace mechanismů účinků diklofenaku a orfenadrinu zajišťuje rychlý a silný analgetický účinek zejména v léčbě pooperační bolesti a všude tam, kde je bolest provázena spasmem kosterního svalstva. Tato kombinace navíc umožňuje výhodné dávkování jednotlivých účinných látek s optimálním poměrem mezi účinností a bezpečností. Významným přínosem je možnost snížení spotřeby opiátů v léčbě pooperační bolesti. Parenterální podání a léková forma přípravku, která nevyžaduje složitou manipulaci před podáním pacientovi, minimalizují riziko předávkování nebo nesprávného užívání.

(zza)

Zdroje:

Souhrn údajů o přípravku Neodolpasse. www.sukl.cz. Borsodi M., et al. Orv Hetil. 2008; 149 (39): 1847–1852. 3. Gombotz H., et al. Wien Med Wochenschr. 2010; 160 (19–20): 526–534. 4.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 33x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Neodolpasse účinně snižuje pooperační bolest

Pooperační bolest je jedním z klíčových faktorů, jejichž výskyt má za následek prohloubení pooperačního stresu, zvýšení spotřeby O2, tachykardii a periferní vazokonstrikci. V důsledku toho dochází k prodlouženému hojení operační rány a tím i k opoždění plné rekonvalescence a návratu do běžného života. Proto je jedním ze základů kvalitní chirurgické péče i kvalitní léčba pooperační bolesti. Je výhodné, pokud tato léčba může být opiáty šetřící, což jednak umožňuje včasnější rehabilitaci a jednak přináší zmírnění obtíží v podobě pooperační atonie střeva.Všechny novinky