Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bolesti: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinace myorelaxans a analgetika v terapii akutního lumbaga

Specializace: anesteziologie a resuscitace chirurgie všeobecná neurologie ortopedie sestra traumatologie urgentní medicína
Téma: Léčba bolesti

Vydáno: 9.5.2018

Kombinace myorelaxans a analgetika v terapii akutního lumbaga

Akutní lumbago je běžnou diagnózou v ambulantní i nemocniční praxi. Hlavním symptomem je bolest v lumbosakrální krajině bez iradiace do dolních končetin trvající méně než 3 měsíce. V terapii tohoto akutního bolestivého segmentového syndromu se kromě režimových opatření uplatňují myorelaxancia a analgetika.

Úvod

Akutní lumbago vzniká typicky po zvednutí těžkého břemene z předklonu, obzvláště při současné rotaci páteře. Někdy však příčina lumbaga zůstává neobjasněna a obtíže většinou během 1–3 týdnů odezní. Před započetím terapie je nutné v rámci diferenciální diagnostiky vyloučit závažnější příčiny, například frakturu obratle, spondylodiscitidu, malignitu nebo prolaps meziobratlové ploténky.

Terapie akutního lumbaga je symptomatická. Kromě omezení pohybové aktivity a klidového režimu se v akutním stadiu uplatňuje farmakoterapie. Nejčastěji jsou využívána myorelaxancia a analgetika, ať už samostatně, nebo v rámci kombinované terapie. Studie finských lékařů se soustředila na účinek kombinované perorální terapie myorelaxans orfenadrinem a analgetikem paracetamolem u pacientů trpících akutním lumbagem.

Metodika studie

Do studie bylo zařazeno 50 pacientů s akutním lumbagem bez periferního neurologického deficitu, kteří byli rovnoměrně rozděleni do dvou terapeutických skupin. Po primárním vyšetření byla každému z pacientů aplikována intramuskulární injekce, pacientům z první skupiny bylo aplikováno 60 mg orfenadrinu, pacientům z druhé skupiny fyziologický roztok. Poté pacienti s sebou dostali 50 tablet, které měli užívat po dvou tabletách třikrát denně. První skupina dostala tablety s obsahem 35 mg orfenadrinu a 450 mg paracetamolu, druhá skupina tablety s obsahem 450 mg paracetamolu. Pacienti byli pozváni na kontrolu po 7–10 dnech a 14–21 dnech od primárního ošetření.

Po 7–10 dnech došlo v první skupině k výraznému zlepšení schopnosti chůze a sezení v porovnání s druhou skupinou (p < 0,01). V ostatních subjektivních a objektivních parametrech nebyl pozorován statisticky signifikantní rozdíl. Druhá kontrola od primárního ošetření nebyla hodnocena pro nízkou compliance pacientů. Průměrná doba imobility pro obě skupiny činila 10,6 ± 1,4 dne. Průměrná doba imobility pro první skupinu činila 8,6 ± 0,6 dne a pro druhou skupinu 12,9 ± 1,2 dne. Tento rozdíl byl statisticky signifikantní (p < 0,01).

Závěr

Z výsledků studie vyplývá, že orfenadrin signifikantně zkracuje dobu imobility při úvodním intramuskulárním podání a následné perorální kombinaci s paracetamolem u pacientů s akutním lumbagem.

(holi)

Zdroj: Tervo T., Petaja L., Lepisto P. A controlled clinical trial of a muscle relaxant analgesic combination in the treatment of acute lumbago. Br J Clin Pract 1976 Mar; 30 (3): 62–64.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

VIDEO: Novinka v dětské intenzivní léčbě

Doc. Vladimír Mixa (FN Motol) v programu 15. Sympozia „Aktuality v dětské intenzivní péči“ 30. ledna letošního roku v Ostravě zrekapituloval problematiku infuzního příjmu tekutin při anestezii dětí a současně představil novinku, infuzní roztok Benelyte, který zvyšuje bezpečnost a zpříjemňuje léčbu dětských pacientů. Benelyte je připraven dle konsenzu evropských dětských anesteziologů a představuje další posun ve zkvalitnění perioperační léčby dětí. Záznam z prezentace můžete shlédnout na přiloženém odkazu. Stejný konsenzus ve své prezentaci připomněl i zahraniční host kongresu Urban Fläring ze Stockholmu.

Účinnost a bezpečnostní profil přípravku Neodolpasse v krátkodobé léčbě akutní bolesti

Přípravek Neodolpasse je indikován k léčbě akutní bolesti se zánětem a spasmem kosterního svalstva. Jedná se o pooperační nebo revmatické bolesti a vertebrogenní algické syndromy. Účinnými složkami léku jsou diklofenak (75 mg) a orfenadrin (30 mg) v infuzním roztoku.

Léčba pooperační bolesti u pacientů podstupujících abdominální chirurgický výkon

Tišení bolesti představuje důležitou složku pooperačního léčebného protokolu, je stěžejní pro dobré zotavení pacienta a možnost brzkého zahájení rehabilitace. V současné době jsou preferovány „opioidy šetřící“ postupy. Jedním z prostředků, který může být v tomto přístupu využit, je přípravek Neodolpasse, který kombinuje účinné látky diklofenak a orfenadrin.Všechny novinky