Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bez konzervantů: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Syndrom suchého oka

Specializace: oftalmologie
Téma: Léčba bez konzervantů

Vydáno: 6.6.2016

Syndrom suchého oka

Následující článek popisuje slzný film a jeho úlohu, mechanismy vzniku syndromu suchého oka a možnosti jeho léčby.

Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se oftalmolog setkává v běžné praxi. Jedná se o soubor příznaků při poruše slzného filmu následovaný patologickými změnami spojivky a rohovky. Etiologicky se na jeho vzniku podílí řada různých faktorů.

Slzný film na povrchu oka má tři vrstvy. Úkolem zevní, lipidové vrstvy produkované Meibomovými žlázami je především bránit odpařování. Úkolem střední, vodné vrstvy je nejen zvlhčování, ale díky obsahu dalších látek, jako jsou ionty, proteiny či vitaminy, se také podílí na výživě a ochraně povrchu oka. Tato vrstva je z největší části produkována slznou žlázou. Vnitřní vrstva je pak tvořená mucinem (silně hydrofilními glykosylovanými proteiny). Produkují ji pohárkové buňky spojivky. Tato vrstva slouží mimo jiné jako bariéra proti potenciálním patogenům.

Abnormality vodné vrstvy jsou ve většině případů způsobeny dysfunkcí slzných žláz, což může být zapříčiněno hormonální poruchou nebo zánětlivými procesy. K poruše hlenové vrstvy dochází při ztrátě pohárkových buněk, například při poleptání. Příčinou abnormalit lipidové vrstvy je nejčastěji dysfunkce Meibomových žláz a chronický zánět okrajů víček. Ačkoliv si pod termínem „suché oko“ většina pacientů představuje redukci vodné vrstvy slzného filmu, nejčastěji je porušená vrstva tuková.

Léčba syndromu suchého oka je především symptomatická a spočívá v substituci přirozených slz slzami umělými ve formě kapek, mastí nebo gelů. Dle zvažované etiologické příčiny lze lokálně přidat i kortikosteroidy nebo cyklosporin A, což vede k potlačení zánětlivé složky. Cyklosporin A (Ikervis) v koncentraci 1 mg/ml emulze je indikovaný v terapii závažné keratitidy u dospělých pacientů se syndromem suchého oka, který se nezlepšil navzdory léčbě umělými slzami. U závažných případů se provádí rovněž uzávěr slzných cest.

doc. MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroje:
1. Odehnal M., Ferrová K., Malec J. Léčba suchého oka. Praktické lékárenství 2010; 6 (3): 149−152.
2. SPC Ikervis.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad u pacientů s glaukomem nebo oční hypertenzí

Kanadská studie publikovaná v časopisu Clinical Ophthalmology hodnotila snášenlivost a účinek očních kapek s obsahem dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad na nitrooční tlak a na symptomy glaukomu a oční hypertenze, které se netýkají kvality zraku.

Účinek a snášenlivost kapek bez konzervačních přípravků obsahujících fixní kombinaci dorzolamidu a timololu u pacientů s glaukomem

Německá studie poukázala na pozitivní aspekty změny u pacientů s glaukomem po přechodu z terapie obsahující konzervační látku na fixní kombinaci timololu/dorzolamidu bez konzervační přísady.

Zlepšení kvality života pacientů s glaukomem po změně terapie na fixní kombinaci timolol/dorzolamid bez konzervačních látek

Belgická klinická studie zhodnotila pozitivní změny v kvalitě života u pacientů s glaukomem po přechodu z terapie obsahující konzervační látku na fixní kombinaci timolol/dorzolamid bez konzervační přísady.Všechny novinky