Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bez konzervantů: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Porovnání cytotoxického efektu kombinovaného přípravku dorzolamid/timolol s konzervační látkou a bez ní na endotel rohovky králíka

Specializace: oftalmologie
Téma: Léčba bez konzervantů

Vydáno: 9.12.2015

Porovnání cytotoxického efektu kombinovaného přípravku dorzolamid/timolol s konzervační látkou a bez ní na endotel rohovky králíka

Korejská preklinická studie porovnala cytotoxický efekt fixní kombinace antiglaukomatik (dorzolamid/timololmaleát) s konzervačními látkami a bez nich na endotel rohovky králíka. Autoři upozornili na fakt, že nejen vlastní účinné látky, ale také použitá konzervancia, eventuálně jiné pomocné látky mohou být příčinou nežádoucích účinků léčby nejen v očním lékařství.

Cílem studie bylo zhodnotit a porovnat toxický vliv očních kapek Cosopt obsahujících fixní kombinaci 2,0% dorzolamidu a 0,5% timololmaleátu s konzervační látkou nebo bez ní na rohovkový endotel králíka. Konzervační látkou těchto očních kapek je 0,0075% benzalkoniumchlorid.

Ve studii bylo použito 22 očí novozélandských bílých králíků, kteří vážili mezi 2,0 a 2,5 kg. Oční kapky s dorzolamidem/timololem a konzervační látkou (skupina Cosopt) nebo bez konzervační látky (skupina Cosopt-S) byly naředěny izotonickým a izoacidním roztokem solí (BSS, vyvážený roztok solí) v poměru 1 : 1. Takto naředěný Cosopt byl zvířatům injikován v množství 0,1 ml do přední komory levých očí a stejný objem naředěného přípravku Cosopt-S byl vpraven do přední komory pravých očí.

Tloušťka rohovky, zákal rohovky a spojivková injekce byly měřeny před zákrokem a po 24 hodinách po něm. Poškození endotelu bylo porovnáváno mezi jednotlivýma očima pomocí vitálního barvení (alizarinová červeň / trypanová modř), kitu ke stanovení viability/cytotoxicity odlišujícího živé buňky od mrtvých, metodou TUNEL a skenovací elektronovou mikroskopií.

Ve skupině Cosopt byly zjištěny závažné změny endotelu. Oči léčené Cosoptem vykazovaly markantní edém rohovky a apoptózu endotelových buněk. Testem rozlišujícím mrtvé a živé buňky bylo v endotelu nalezeno mnoho mrtvých buněk a skenovací elektronovou mikroskopií bylo dále zjištěno, že endotelové buňky přicházejí na svém povrchu o část mikroklků a vzniká u nich rozsáhlá destrukce intercelulárních spojení. Ve skupině Cosopt-S byl edém rohovky mírný a poškození rohovkového endotelu minimální.

Práce prokázala, že hlavní příčinou toxického působení na rohovkový endotel v očních kapkách s fixní kombinací dorzolamid/timolol je konzervační přísada, nikoli účinná látka.

(lis)

Zdroj: Kwon J. et al. Comparison of cytotoxic effects on rabbit corneal endothelium between preservative-free and preservative-containing dorzolamide/timolol. Korean J Ophthalmol 2015 Oct; 29 (5): 344–350.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pomocné látky v roztoku latanoprostu bez konzervačních látek vyvolávají zánětlivou odpověď a cytotoxicitu u imortalizovaných lidských HCE-2 epitelových buněk rohovky

Publikovaná studie porovnávala cytotoxický a zánětlivý efekt Taflotanu®, Monoprostu® a benzalkoniumchloridu na epitelové buňky lidské rohovky.

Konzervační látka polyquaternium-1 zvyšuje cytotoxicitu a zánět spojený s NF-kappaB u epitelových buněk lidské rohovky

Konzervační látky přítomné v očních kapkách vykazovaly v četných klinických a experimentálních studiích škodlivý vliv na epitelové buňky oka. Cílem studie bylo srovnat cytotoxický a zánětlivý účinek různých konzervačních látek.Všechny novinky