Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bez konzervantů: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Dlouhodobé výsledky lokální léčby cyklosporinem A u těžkého syndromu suchého oka s 10letou dobou sledování

Specializace: oftalmologie
Téma: Léčba bez konzervantů

Vydáno: 6.6.2016

Dlouhodobé výsledky lokální léčby cyklosporinem A u těžkého syndromu suchého oka s 10letou dobou sledování

Studie publikovaná na začátku tohoto roku v British Journal of Ophthalmology hodnotí dlouhodobý účinek cyklosporinu A (CSA) aplikovaného lokálně u pacientů s těžkým syndromem suchého oka.

Retrospektivně byly vyhodnoceny záznamy 26 pacientů s těžkým syndromem suchého oka na podkladě keratoconjunctivitis sicca s minimální sledovací dobou 10 let. Všichni byli na začátku léčeni CSA lokálně 6 měsíců. Klinické symptomy před začátkem léčby, v jejím průběhu a po ukončení byly hodnoceny pomocí Schirmerova testu, hodnot barvení fluoresceinem a lisaminovou zelení a času do roztržení slzného filmu. Subjektivní hodnocení známek onemocnění se provádělo pomocí dotazníku OSDI (Ocular Surface Disease Index). Zaznamenány byly dále údaje o prodloužení nebo opětovném lokálním nasazení CSA po úvodní léčbě a rovněž kombinované terapie.

Během 10leté sledovací doby činil celkový medián délky podávání CSA 23 (7−51) měsíců po úvodní léčbě, která trvala 20 (8−41) měsíců. Z hlediska symptomů nebyl v OSDI zjištěn statisticky signifikantní rozdíl mezi stavem na začátku a na konci 10letého sledování (p = 0,67). Autoři studie však zaznamenali po úvodní léčbě statisticky signifikantní zlepšení všech klinických známek onemocnění, které přetrvalo až do konce sledovací doby. Pouze u 6,5 % pacientů bylo nutné po počáteční terapii opět nasadit CSA lokálně.

Závěr

Zlepšení pozorované po úvodní léčbě CSA přetrvávalo i po delší době a pouze u několika málo případů bylo třeba přistoupit k další lokální terapii CSA. Prodloužená indukční léčba za účelem snížení lokálních známek zánětu představuje u pacientů s keratoconjunctivitis sicca nadějnou alternativu.

doc. MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Straub M., Bron A. M., Muselier-Mathieu A., Creuzot-Garcher C. Long-term outcome after topical ciclosporin in severe dry eye disease with a 10-year follow-up. Br J Ophthalmol 2016 Jan 28, pii: bjophthalmol-2015-306930, doi: 10.1136/bjophthalmol-2015-306930 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad u pacientů s glaukomem nebo oční hypertenzí

Kanadská studie publikovaná v časopisu Clinical Ophthalmology hodnotila snášenlivost a účinek očních kapek s obsahem dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad na nitrooční tlak a na symptomy glaukomu a oční hypertenze, které se netýkají kvality zraku.

Účinek a snášenlivost kapek bez konzervačních přípravků obsahujících fixní kombinaci dorzolamidu a timololu u pacientů s glaukomem

Německá studie poukázala na pozitivní aspekty změny u pacientů s glaukomem po přechodu z terapie obsahující konzervační látku na fixní kombinaci timololu/dorzolamidu bez konzervační přísady.

Zlepšení kvality života pacientů s glaukomem po změně terapie na fixní kombinaci timolol/dorzolamid bez konzervačních látek

Belgická klinická studie zhodnotila pozitivní změny v kvalitě života u pacientů s glaukomem po přechodu z terapie obsahující konzervační látku na fixní kombinaci timolol/dorzolamid bez konzervační přísady.Všechny novinky