Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bez konzervantů: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Cyklosporin A v léčbě suchého oka − systematický přehled a metaanalýza

Specializace: oftalmologie
Téma: Léčba bez konzervantů

Vydáno: 12.10.2016

Cyklosporin A v léčbě suchého oka − systematický přehled a metaanalýza

Práce publikovaná v časopisu Cornea přináší systematický přehled a metaanalýzu randomizovaných kontrolovaných studií, které hodnotily účinek lokálně aplikovaného cyklosporinu A v porovnání s placebem.

Cyklosporin A (CsA) je jako imunomodulátor považován za potenciálně účinný lék v léčbě syndromu suchého oka jakožto jednoho z nejčastějších očních problémů. Přestože mechanismus vzniku syndromu suchého oka ještě není zcela objasněn, existuje již řada důkazů, které naznačují, že vzniká na podkladě cytokiny a receptory zprostředkovaného zánětlivého procesu postihujícího jak slznou žlázu, tak i povrch oka. Protože se výsledky publikovaných randomizovaných kontrolovaných studií, které hodnotily účinek a bezpečnost CsA u různých typů syndromu suchého oka, lišily, vypracovali autoři prezentované práce systematický přehled a metaanalýzu randomizovaných kontrolovaných studií.

Metodika analýzy a její zjištění

Výzkumníci vyhledali randomizované kontrolované studie publikované po roce 1990 v následujících zdrojích: Medline, Embase, Cochrane library a ClinicalTrials.gov. Všechny zařazené studie porovnávaly lokálně aplikovaný CsA v léčbě syndromu suchého oka s placebem. Hodnocen byl index choroby povrchu oka, čas do roztržení slzného filmu nebo Schirmerův test. Pro vyhodnocení rizika zkreslení byl použit Cochraneův test.

Autoři práce zařadili do své analýzy 12 randomizovaných kontrolovaných studií, které zahrnovaly data celkem o 3034 očích u 1660 jedinců. Po lokální léčbě CsA bylo pozorováno statisticky významné zlepšení v bodování času do roztržení slzného filmu a Schirmerova testu s anestezií. Skóre indexu onemocnění povrchu oka a Schirmerova testu bez anestezie se nezlepšila.

Závěr

Závěrem autoři práce konstatovali, že CsA aplikovaný lokálně může účinně léčit syndrom suchého oka, zvláště v souvislosti s poraněním spojivky. Nicméně by měly být provedeny další studie s větším počtem účastníků s různými klinickými typy syndromu suchého oka, aby bylo možné zjistit účinek a omezení právě pro různé klinické typy syndromu suchého oka.

doc. MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Zhou X. Q., Wei R. L. Topical cyclosporine A in the treatment of dry eye: a systematic review and meta-analysis. Cornea 2014 Jul; 33 (7): 760−767.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Syndrom suchého oka

Následující článek popisuje slzný film a jeho úlohu, mechanismy vzniku syndromu suchého oka a možnosti jeho léčby.

Dlouhodobé výsledky lokální léčby cyklosporinem A u těžkého syndromu suchého oka s 10letou dobou sledování

Studie publikovaná na začátku tohoto roku v British Journal of Ophthalmology hodnotí dlouhodobý účinek cyklosporinu A (CSA) aplikovaného lokálně u pacientů s těžkým syndromem suchého oka.

Efekt dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad u pacientů s glaukomem nebo oční hypertenzí

Kanadská studie publikovaná v časopisu Clinical Ophthalmology hodnotila snášenlivost a účinek očních kapek s obsahem dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad na nitrooční tlak a na symptomy glaukomu a oční hypertenze, které se netýkají kvality zraku.Všechny novinky