Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Ultradlouhodobě působící β-agonisté v léčbě chronické obstrukční plicní nemoci

Specializace: alergologie a imunologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Léčba astmatu a CHOPN

Vydáno: 13.7.2015

Ultradlouhodobě působící β-agonisté v léčbě chronické obstrukční plicní nemoci

Dlouhodobě působící β-agonisté (LABA) dosud byly základním pilířem léčby chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Relaxují hladkou svalovinu v dýchacích cestách, což zlepšuje dechové parametry i kvalitu života pacientů a zvyšuje toleranci zátěže. Novinkou v léčbě CHOPN jsou preparáty s ultradlouhodobým účinkem (ultraLABA).

CHOPN je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je ireverzibilní bronchiální obstrukce, která vzniká na podkladě abnormální zánětlivé reakce na škodlivé látky ve vdechovaném vzduchu. Mortalita onemocnění v posledních letech roste. Cílem terapie CHOPN je zabránit progresi plicního poškození, zvládnout akutní exacerbace, snížit počet hospitalizací, ulevit od dušnosti a zlepšit toleranci zátěže, což vede v důsledku k prodloužení života pacientů a zlepšení jeho kvality. Základním pilířem léčby jsou dosud LABA, které jsou doporučeny k udržovací terapii střední až závažné CHOPN a jako záchranné léčivo u mírné CHOPN. Na trhu jsou nicméně již preparáty ze skupiny ultraLABA, které v sobě kombinují vynikající účinnost LABA s déletrvajícím účinkem.

Zástupci této skupiny jsou efektivní bronchodilatans s prolongovaným až 24hodinovým účinkem, která umožňují podání pouze jednou denně. Klinická účinnost léků ze skupiny ultraLABA je srovnatelná s ostatními dostupnými LABA, v některých ohledech dosahují preparáty i výsledků lepších. Snížením dávkovací frekvence zlepšují adherenci k léčbě, což vede k dlouhodobému zlepšení potíží, snížení mortality a potřeby zdravotních služeb. Z nežádoucích účinků je třeba zmínit vliv β-agonistů na vyšší mortalitu a častější hospitalizace u pacientů se selháním levé komory. Možnost užití ultraLABA i u těchto pacientů je proto zatím předmětem probíhajících výzkumů.

UltraLABA jsou bezpečnou, účinnou a velmi pohodlnou alternativou LABA při léčbě CHOPN.

(epa)

Zdroj: Zafar M. A., Droege C., Foertsch M., Panos R. J. Update on ultra-long-acting β agonists in chronic obstructive pulmonary disease. Expert Opin Investig Drugs. 2014 Dec; 23 (12): 1687–701;doi: 10.1517/13543784.2014.942730. Epub 2014 Aug 19.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 22x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Základní typy inhalátorů a jejich srovnání

Aplikace léčebného prostředku formou inhalace je metoda užívaná po staletí, v dnešní době je základem terapie astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Systémů pro inhalaci existuje celá řada, což může být matoucí pro pacienty i zdravotníky. Přehledový článek publikovaný v časopise Respiratory Care se věnuje základním typům inhalátorů a jejich srovnání.

Léčba astma bronchiale - kazuistika

Pacientka JS, nar. 1972 RA – otec asthma bronchiale, matka a syn pacientky recidivující respirační infekty. V širším příbuzenstvu není TBC, tu, DM ani atopie.

Nekontrolované astma v těhotenství je větším rizikem pro plod než nízké a střední dávky inhalačních kortikosteroidů

Dobře kontrolované astma v těhotenství pomocí malých a středních dávek inhalačních kortikosteroidů (IKS) omezí rizika vyplývající z nedostatečného přísunu kyslíku pro plod a současně potřebu podávání systémových kortikosteroidů. To může snížit riziko nežádoucího výsledku těhotenství. U těhotných astmatiček je proto nutná řádná edukace, přesné užívání léčby a dobrá adherence včetně prvního trimestru.Všechny novinky