Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Pacienti s astmatem a s CHOPN upřednostňují inhalátor ELLIPTA DPI

Specializace: alergologie a imunologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Léčba astmatu a CHOPN

Vydáno: 31.8.2015

Pacienti s astmatem a s CHOPN upřednostňují inhalátor ELLIPTA DPI

Inhalátor ELLIPTA se suchým práškem (DPI), určený k léčbě astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), byl velmi pozitivně hodnocen pacienty v klinických studiích. Pacienti jej díky snadnému používání, ergonomickému designu, vhodnému tvaru náustku a dobře viditelnému počítadlu dávek upřednostňovali před jinými používanými inhalátory. Snadno použitelný inhalátor může zvýšit adherenci k léčbě astmatu a CHOPN.

Tyto výsledky byly publikovány již na konci roku 2013 a reflektují zkušenosti 75 pacientů ze 6 klinických studií III. fáze s novým inhalátorem ELLIPTA DPI. Tento inhalátor obsahuje 2 samostatné proužky, ze kterých se uvolňuje prášek k inhalaci. Jeho použití je snadné a obsahuje dobře čitelné počítadlo dávek. Účastníci této studie podstoupili semistrukturované podrobné rozhovory s kvantitativním hodnocením inhalátoru do 2–4 týdnů po ukončení léčby v klinické studii. Byli dotazováni na spokojenost s inhalátorem a na jeho porovnání s jinými běžně předepisovanými inhalátory. Pacienti také na desetibodové škále hodnotili několik kritérií inhalátoru.

Pacienti (33 s astmatem a 42 s CHOPN) velmi často popisovali inhalátor ELLIPTA jako snadno použitelný. Přednost by inhalátoru ELLIPTA dalo 71 % pacientů s astmatem před inhalátorem DISKUS a 60 % pacientů s astmatem před aerosolovými inhalátory. Z pacientů s CHOPN by inhalátoru ELLIPTA dalo přednost 86 % pacientů před inhalátorem DISKUS, 95 % před inhalátorem HandiHaler a 85 % před aerosolovými inhalátory. Průměrné výsledky na jednotlivých desetibodových hodnoticích škálách byly > 9.

Preference pacientů a jejich schopnost inhalátor používat může ovlivnit adherenci k dlouhodobé léčbě astmatu a CHOPN. Inhalátor se snadným a intuitivním použitím může mít tedy příznivý vliv na terapeutické výsledky.

(zza)

Zdroj: Svedsater H., Dale P., Garrill K., et al. Qualitative assessment of attributes and ease of use of the ELLIPTA™ dry powder inhaler for delivery of maintenance therapy for asthma and COPD. BMC Pulm Med. 2013 Dec 7; 13: 72; doi: 10.1186/1471-2466-13-72.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Základní typy inhalátorů a jejich srovnání

Aplikace léčebného prostředku formou inhalace je metoda užívaná po staletí, v dnešní době je základem terapie astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Systémů pro inhalaci existuje celá řada, což může být matoucí pro pacienty i zdravotníky. Přehledový článek publikovaný v časopise Respiratory Care se věnuje základním typům inhalátorů a jejich srovnání.

Léčba astma bronchiale - kazuistika

Pacientka JS, nar. 1972 RA – otec asthma bronchiale, matka a syn pacientky recidivující respirační infekty. V širším příbuzenstvu není TBC, tu, DM ani atopie.

Nekontrolované astma v těhotenství je větším rizikem pro plod než nízké a střední dávky inhalačních kortikosteroidů

Dobře kontrolované astma v těhotenství pomocí malých a středních dávek inhalačních kortikosteroidů (IKS) omezí rizika vyplývající z nedostatečného přísunu kyslíku pro plod a současně potřebu podávání systémových kortikosteroidů. To může snížit riziko nežádoucího výsledku těhotenství. U těhotných astmatiček je proto nutná řádná edukace, přesné užívání léčby a dobrá adherence včetně prvního trimestru.Všechny novinky