Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Intermitentní podávání inhalačních kortikosteroidů u mírného astmatu není podloženo vědeckými důkazy

Specializace: alergologie a imunologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Léčba astmatu a CHOPN

Vydáno: 18.12.2014

Intermitentní podávání inhalačních kortikosteroidů u mírného astmatu není podloženo vědeckými důkazy

Neexistují solidní vědecké údaje, které by podporovaly intermitentní podávání inhalačních kortikosteroidů (IKS) nebo jejich podávání v závislosti na výskytu příznaků v porovnání s jejich každodenním užíváním v léčbě mírného perzistentního astmatu.

Oficiální doporučení uvádějí každodenní podávání inhalačních kortikosteroidů jako preferovanou léčbu mírného perzistentního astmatu u předškolních a školních dětí, dospívajících i dospělých. V poslední době se však objevují názory některých autorů, podle kterých by měly být IKS podávány pouze intermitentně nebo na základě výskytu příznaků. Důvody takového přístupu zahrnují podle těchto autorů snížení množství podaného léku vedoucí k omezení nežádoucích účinků a nákladů na léčbu. Na druhé straně tento přístup neodpovídá chronické povaze onemocnění a vytváří u pacientů mylnou představu o průběhu astmatu.

Jihoameričtí autoři se proto rozhodli provést systematický průzkum a analyzovat rozsáhlé vědecké údaje pocházející z kvalitních klinických studií, které by na tento rozpor mohly přinést odpověď. Nenašli žádné důkazy, které by podporovaly změnu současné strategie každodenního podávání IKS u mírného perzistentního astmatu ve smyslu jejich intermitentního podávání nebo podávání pouze v období příznaků. Došli k závěru, že v současné době neexistují přesvědčivé podložené údaje, na základě kterých by se měla měnit doporučená strategie každodenního podávání IKS v této indikaci. Podrobné výsledky této analýzy si můžete přečíst v čísle 6/2014 časopisu Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology.

V současné době neexistují důkazy, které by u mírného perzistentního astmatu podporovaly intermitentní podávání IKS nebo podávání pouze v období příznaků.

(zza)

Zdroj: Rodrigo G. J. Daily versus intermittent inhaled corticosteroid treatment for mild persistent asthma. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2014 Jun; 14 (3): 186–91; doi: 10.1097/ACI.0000000000000061.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 21x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky