Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Dlouhodobá retence inhalačně podaného flutikasonfuroátu v plicích umožňuje dávkování 1× denně

Specializace: alergologie a imunologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Léčba astmatu a CHOPN

Vydáno: 16.2.2015

Dlouhodobá retence inhalačně podaného flutikasonfuroátu v plicích umožňuje dávkování 1× denně

Inhalační kortikosteroid flutikasonfuroát vykazuje delší absorpci z plic do systémové cirkulace než flutikasonpropionát. To dokládá jeho delší retence plicích a přetrvávající účinnost, které umožňují podávání 1× za 24 hodin. Inhalační flutikasonfuroát je indikován v kombinaci s dlouhodobě působícím β-agonistou vilanterolem v léčbě astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci. Výsledky této studie publikované na začátku roku 2013 přinášejí farmakokinetické vysvětlení, proč je možné dávkování flutikasonfuroátu jedenkrát denně.

Tato otevřená částečně randomizovaná šestkrát zkřížená studie hodnotila rychlost a rozsah systémové absorpce flutikasonfuroátu z plic po jednom inhalačním podání v porovnání s flutikasonpropionátem. Zařazeno bylo 24 zdravých mužů, kteří dostali 2000 μg flutikasonfuroátu ve třech různých inhalačních formách se suchým práškem, 1000 μg flutikasonpropionátu inhalačně, 250 μg flutikasonfuroátu v intravenózní infuzi nebo 250 μg flutikasonpropionátu v intravenózní infuzi. Měřená absorpce z plic do systémové cirkulace představovala biologickou dostupnost léku, protože perorální biologická dostupnost z polknuté části inhalačně podané dávky je zanedbatelná (< 1,5 %).

Výsledky ukázaly značně delší terminální poločas vylučování inhalačně podaného flutikasonfuroátu (rozmezí 17–24 hodin) než u i. v. podaného flutikasonfuroátu (14 hodin). U flutikasonpropionátu byl terminální poločas vylučování podobný po inhalačním i po i. v. podání (11 hodin versus 14 hodin). 90% absorpce flutikasonfuroátu z plic byla významně delší (20–30 hodin) než u flutikasonpropionátu (8 hodin), což znamená významně delší retenci flutikasonfuroátu v plicích.

Toto delší setrvání flutikasonfuroátu v plicích vysvětluje delší působení tohoto kortikosteroidu v místě jeho zamýšleného účinku a umožňuje podávání jednou denně.

(zza)

Zdroj: Allen A., Bareille P. J., Rousell V. M. Fluticasone furoate, a novel inhaled corticosteroid, demonstrates prolonged lung absorption kinetics in man compared with inhaled fluticasone propionate. Clin Pharmacokinet. 2013 Jan; 52 (1): 37–42.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 22x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nekontrolované astma v těhotenství je větším rizikem pro plod než nízké a střední dávky inhalačních kortikosteroidů

Dobře kontrolované astma v těhotenství pomocí malých a středních dávek inhalačních kortikosteroidů (IKS) omezí rizika vyplývající z nedostatečného přísunu kyslíku pro plod a současně potřebu podávání systémových kortikosteroidů. To může snížit riziko nežádoucího výsledku těhotenství. U těhotných astmatiček je proto nutná řádná edukace, přesné užívání léčby a dobrá adherence včetně prvního trimestru.Všechny novinky