#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vliv cvičení na redukci anxiety u pacientů s osteoartrózou a revmatickými chorobami

26. 3. 2018

Prevalence anxiety při chronickém onemocnění kloubů je poměrně vysoká. Úzkostné poruchy přitom mohou mít škodlivé následky na psychický i fyzický zdravotní stav. Systematický přehled s metaanalýzou publikovaný v roce 2018 se proto zabýval vlivem fyzického cvičení na redukci anxiety u pacientů s osteoartrózou, revmatoidní artritidou a fibromyalgií.

Úvod

Ve Spojených státech amerických proběhla anketa, která ozřejmila, že prevalence anxiety dosahuje u pacientů s osteoartrózou a revmatickými chorobami 30,5 % (prevalence deprese u této skupiny činila 17,5 %). Úzkostné poruchy přitom mohou mít závažné zdravotní následky. Zvyšují riziko ischemické choroby srdeční, náhlé srdeční smrti a snižují celkovou kvalitu života. Nedávno publikovaná metaanalýza prokázala pozitivní vliv pravidelného fyzického cvičení na redukci symptomů deprese u pacientů s chorobami kloubů. Recentně publikovaná studie se proto v návaznosti na předchozí úspěch zabývá vlivem cvičení na úzkostné poruchy u pacientů s chorobami kloubů.

Metodika studie

Do metaanalýzy byly zahrnuty studie zabývající se komunitním aerobním, silovým nebo kombinovaným tréninkem s dobou trvání ≥ 4 týdny u pacientů starších 18 let trpících osteoartrózou, revmatoidní artritidou a fibromyalgií. Primárním cílem studie byl vliv cvičení na redukci anxiety. Mezi sekundární cíle studie patřily změny v oblastech fyzických funkcí, bolestí, deprese, kvality života, body mass indexu (BMI), maximální spotřeby kyslíku a svalové síly.

Výsledky

Kritéria přijetí do metaanalýzy splnilo 14 studií o celkovém počtu 926 účastníků (539 ve zkoumané skupině, 387 v kontrolní skupině). Délka tréninku (průměrná hodnota ± směrodatná odchylka) činila 15,8 ± 6,7 týdne, frekvence cvičení 3,3 ± 1,3 během jednoho týdne a trvání jednoho cvičení 28,8 ± 14,3 minuty. Většinu účastníků studie představovaly ženy, přičemž průměrný účastník studie trpěl nadváhou a měl nízkou kardiorespirační zdatnost. V metaanalýze byla prokázána statisticky signifikantní redukce anxiety (p = 0,0004).

Ukazatel NNT (number needed to treat, tedy počet pacientů, které je třeba léčit daným postupem, aby bylo dosaženo požadovaného efektu u 1 z nich) činil 6, s možným zlepšením u 15,5 % pacientů a 5,3 milionu neaktivních jedinců trpících výše zmíněnými chorobami ve Spojených státech amerických, pokud by začali pravidelně cvičit. Ve všech parametrech sekundárních cílů bylo prokázáno statisticky signifikantní zlepšení. V metaanalýze byl pozorován statisticky signifikantní efekt malých studií (p < 0,0001).

Závěr

Z výsledků metaanalýzy vyplývá, že pravidelné cvičení je asociováno s redukcí anxiety u pacientů s osteoartrózou, revmatoidní artritidou a fibromyalgií. Také v dalších parametrech sekundárních cílů bylo pozorováno statisticky signifikantní zlepšení. Pro potvrzení tohoto efektu je však zapotřebí dalších randomizovaných kontrolovaných klinických studií.

(holi)

Zdroj: Kelley G. A., Kelley K. S., Callahan L. F. Community-deliverable exercise and anxiety in adults with arthritis and other rheumatic diseases: a systematic review with meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ Open 2018 Feb 17; 8 (2): e019138, doi: 10.1136/bmjopen-2017-019138.



Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#