#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Revmatoidní artritida: informace pro lékaře

25. 10. 2012

Revmatoidní artritida (RA) patří mezi chronická systémová zánětlivá onemocnění. Charakteristickým projevem této choroby je symetrická polyartritida (synovitida) postihující predilekčně drobné klouby rukou a nohou.

Revmatoidní artritida (RA) patří mezi chronická systémová zánětlivá onemocnění. Charakteristickým projevem této choroby je symetrická polyartritida (synovitida) postihující predilekčně drobné klouby rukou a nohou. Systémovou povahu onemocnění dokazují časté mimokloubní příznaky spojené s postižením zejména kůže, srdce, plic nebo očí a nespecifické celkové projevy.

Epidemiologie

Prevalence onemocnění je udávána mezi 0,5 a 1 %, přičemž třikrát častěji jsou postiženy ženy. Věkový peak pro rozvoj RA je mezi 35 a 50 lety.

Patofyziologie

Patofyziologie onemocnění není zcela jasná. Některý z vnějších faktorů v kombinaci s genetickou predispozicí zřejmě spustí autoimunitní reakci, jejímž důsledkem je hyperplazie synoviální membrány a chronický kloubní zánět vedoucí k erozivním změnám přilehlé kosti a poškození hyalinní chrupavky. Je-li průběh choroby progresivní, dochází k tvorbě deformit a funkčnímu postižení kloubů a nezřídka až k invalidizaci.

Diagnostika

Laboratorně prokazujeme zvýšenou tvorbu reaktantů akutní fáze a existenci typických protilátek – revmatoidního faktoru (RF) a protilátek proti cyklickým citrulinovým peptidům (anti-CCP), které jsou ve srovnání s RF pro RA specifičtější (až 98 %) a mají prognostický význam. Za zlatý diagnostický standard je považováno užití zobrazovacích metod s typickým rtg obrazem.

Klinický obraz

Mezi typické kloubní příznaky RA patří:

  • artralgie,
  • ranní ztuhlost kloubů,
  • symetrický otok zápěstí a kloubů, zejména proximálních interfalangeálních či metakarpofalangeálních, popř. metatarzofalangeálních,
  • přítomnost kloubních deformit.

Mimokloubní manifestace onemocnění zahrnuje:

  • celkové příznaky (nechutenství, slabost, subfebrilie, …),
  • přítomnost revmatoidních podkožních uzlů,
  • postižení plic (fibróza, revmatoidní uzly v plicním parenchymu, pleuritida s výpotkem),
  • kardiologické projevy (perikarditida),
  • oční příznaky (suchá keratokonjunktivitida, episkleritida, skleritida),
  • amyloidózu ledvin a postižení dalších systémů.

Terapie

V terapii RA jsou využívány léky modifikující průběh choroby (DMARDs), nesteroidní antirevmatika, glukokortikoidy a nově také biologická léčba, která má jako jediná potenciál prevence vzniku kloubních deformit a zachování funkce kloubu. V některých případech je vhodná také chirurgická intervence.

(veri)

Zdroje:

Temprano K., Diamond H. S.: Rheumatoid Arthritis. Publikováno 10. 8. 2012 na Medscape.com v sekci Reference – Drug, Diseases and Procedures. Uveřejněno na: emedicine.medscape.com.

Češka Richard a kol.: Interna; Triton: Praha 2010, str. 582–588.



Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#