#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pro pacienty s revmatoidní artritidou existuje mírně zvýšené riziko výskytu hluboké žilní trombózy

30. 11. 2012

Pacienti trpící revmatoidní artritidou (RA) mají ve srovnání s obecnou populací zvýšené riziko venózního tromboembolismu (VTE).

Pacienti trpící revmatoidní artritidou (RA) mají ve srovnání s obecnou populací zvýšené riziko venózního tromboembolismu (VTE). Riziko VTE narůstá již v období diagnostikování RA a v období dalších nejméně 10 let zůstává stabilní. Skupina autorů ze švédského Karolinska Institutet publikovala v Journal of the American Medical Association populační národní studii, ve které porovnávala 3 populace pacientů – jednak s již léčenou RA (prevalentní skupina, n = 37 856), s nově diagnostikovanou RA (incidentní skupina, n = 7 904) a kontrolní skupinu.

Ve sledovaném období od roku 1997 do roku 2010 se VTE vyskytla u 2,2 % pacientů s prevalentní RA a u 1,1 % kontrolní populace. Dle srovnání autorů se ukázalo, že stupeň a poměr rizik pro VTE se u pacientů zvyšuje s věkem, ale významněji se neliší s ohledem na pohlaví či stav revmatoidního faktoru. Pacienti v prevalentní skupině s RA měli vyšší riziko VTE než jedinci z obecné populace (5,9 oproti 2,8/1 000 personoroků). V incidentní skupině pacientů s RA (tedy v období objevení se symptomů RA) nebyl nalezen významný vztah mezi anamnézou VTE a RA. Pokud se autoři zaměřili na riziko VTE v časové souvislosti s diagnózou RA, pak se ukázalo narůstající riziko VTE zejména v prvním roce po diagnostikování RA a během následujících 10 let zůstávalo toto riziko stabilní. Hospitalizace jako taková nepředstavovala v dané studii pro pacienty s RA ve srovnání s obecnou populací zvýšené riziko rozvoje VTE.

Autoři ve studii ukazují, že existuje mírně zvýšené riziko výskytu VTE u pacientů trpících RA, a to již v období objevení se prvních symptomů RA. Riziko není významněji závislé na délce trvání nemoci a s časem se nesnižuje.

(eza)

Zdroj: Holmqvist M. E. et al. Risk of Venous Thromboembolism in Patients With Rheumatoid Arthritis and Association With Disease Duration and Hospitalization. JAMA 2012; 308 (13): 1350–1356; doi:10.1001/2012.jama.11741



Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#