#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Aortitida asociovaná s revmatoidní artritidou – kazuistika

23. 10. 2015

Revmatoidní artritida (RA) je systémové autoimunitní onemocnění, které primárně postihuje synoviální klouby. Revmatoidní vaskulitida (RV) je extraartikulární manifestací RA, projevuje se většinou slabostí, ztrátou hmotnosti, vyrážkou, ulceracemi či periferní neuropatií. Kožní projevy jsou přítomné až u 90 % pacientů s RA a RV. RV většinou postihuje jen malé cévy, její manifestace ve formě aortitidy je ojedinělá.

Kazuistika japonských autorů popisuje případ ženy ve věku 69 let, které byla v roce 2010 diagnostikována RA. V lednu 2014 se dostavila k vyšetření pro více než týden trvající febrilie 38–39 °C, kašel a bolest v oblasti horní hrudní páteře. Při klinickém vyšetření byla u pacientky zároveň nalezena kožní léze nad pravou patelou, která se dle pacientky objevila zhruba měsíc před objevením se teplot. Laboratorními a sérologickými vyšetřeními byla vyloučena infekční příčina, zánětlivé parametry a revmatoidní faktor byly ale výrazně elevované. Pro trvající bolesti hrudní páteře bylo provedeno CT hrudníku, které odhalilo rozšíření ascendentní i descendentní aorty, aortálního oblouku a brachiocefalické i levé subklaviální arterie, nicméně bez známek aterosklerózy či aneuryzmatu. Následně provedené PET-CT ukázalo zvýšené vychytávání glukózy v místech rozšíření, stejně jako v oblasti ulcerace nad kolenem.

U pacientky byla nejdříve zahájena antibakteriální terapie, která ale neměla na klinický stav vliv. Autoři proto začali uvažovat o autoimunitní etiologii aortitidy a zhruba 7 dní po začátku antibiotické terapie zahájili i terapii steroidy (prednisolon v dávce 30 mg/den). Hned následující den poklesla teplota, bolesti zad ustoupily a zánětlivé parametry začaly klesat. Rovněž ulcerace nad kolenem se začala hojit. Po měsíci se všechny nálezy u pacientky normalizovaly, včetně dilatace aorty a zhojení ulcerace.

Autoři se domnívají, že aortitida v případě jejich pacientky byla spojena s RA, protože pacientka měla i jiné příznaky RV (kožní ulcerace, vysoký titr revmatoidního faktoru) a velmi dobře zareagovala na terapii kortikoidy. Jedná se nicméně o velmi raritní případ, protože RA je většinou spojena s RV malých cév. I přesto je ale na tuto možnost nutno myslet, protože aortitida asociovaná s RA může mít fatální následky, pokud není včas rozpoznána a adekvátně léčena.

(epa)

Zdroj: Kaneko S., Yamashita H., Sugimori Y., et al. Rheumatoid arthritis-associated aortitis: a case report and literature review. Springerplus. 2014 Sep 9; 3: 509. doi: 10.1186/2193-1801-3-509. eCollection 2014.



Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#