Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zlepšení příznaků alergie po léčbě desloratadinem – observační studie

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.2.2010

Zlepšení příznaků alergie po léčbě desloratadinem – observační studie

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2007 postihuje alergická rýma 16–40 % obyvatel, výskyt astmatu a atopického ekzému je 6–15 %. Příznaky alergické rýmy a konjunktivitidy, jako jsou svědění, slzení, kýchání či ucpaný nos, nejsou sice život ohrožující, ale výrazně zhoršují kvalitu života pacientů. Vyhýbání se alergenům není vždy možné, proto je často nutná i dlouhodobá léčba. Léčba antihistaminiky 2. generace je bezpečná a účinná.

Rakouští lékaři sledovali po dobu 3 týdnů celkem 973 pacientů starších dvanácti let. Pacienti trpěli alergickou rýmou a konjunktivitidou, kožními formami alergie nebo astmatem. Byl jim na 3 týdny nasazen desloratadin v dávce 5 mg denně. Během léčby pacienti denně hodnotili a zapisovali závažnost příznaků a také případné nežádoucí účinky.

Nejčastějším onemocněním byla alergická rýma, která postihovala 59 % pacientů. Téměř 40 % z nich bylo již před zahájením studie léčeno jinými antihistaminiky nebo celkovými či lokálními kortikosteroidy nebo beta-2 sympatomimetiky. Během studie užívala současně další nestudijní medikaci více než polovina pacientů.

Po nasazení desloratadinu udávalo 88,6 % pacientů výrazné zlepšení příznaků. Celkem 80,9 % pacientů považovalo desloratadin za účinnější než předchozí léčbu. Snášenlivost léku byla hodnocena jako velmi dobrá u 97 % pacientů. Pouze 3,2 % pacientů udávalo vedlejší účinky, z nichž nejčastější byla únava a dále sucho v ústech, gastritida a bolest hlavy. Kvůli těmto příznakům však nikdo léčbu nepřerušil.

V této otevřené, nerandomizované observační studii bez kontrolní skupiny bylo prokázáno významné zlepšení příznaků u všech pacientů léčených desloratadinem.

(van)

Zdroj: Aberer, W, Arch Drug Info, 2009, 2, 17–22.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopici mají zvýšené riziko invazivních pneumokokových onemocnění

Streptococcus pneumonie je celosvětově nejčastějším vyvolavatelem smrtelných infekčních onemocnění v rozvinutých i rozvojových zemích. Ročně na pneumokokovou infekci zemře na celém světě 1 milion dětí pod 5 let věku. Kromě invazivních pneumokokových onemocnění, jako jsou meningitida a sepse, je pneumokok také nejčastějším vyvolavatelem pneumonií a velice častým vyvolavatelem otitid.

Anafylaxe po metylprednisolonu

Kortikosteroidy jsou jedním ze základních léků používaných při léčbě alergických reakcí a astmatu. Je ale známo, že tyto léky mohou vzácně alergickou reakci i samy vyvolat.

Ovlivnění dýchacích cest lidí prostředím v koňských stájích

Celkem 5,5 % švédské populace jezdí na koni v nebo má vlastního koně. Ve Švédsku žije 300 000 koní a situace je obdobná i v jiných evropských zemích.Všechny novinky