Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zkušenosti s intravenózními imunoglobuliny u dětí s těžkou atopickou dermatitidou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 17.10.2011

Zkušenosti s intravenózními imunoglobuliny u dětí s těžkou atopickou dermatitidou

V textu jsou uvedeny zkušenosti autorů s léčbou těžkých forem atopické dermatitidy u dětí (AD) intravenózními imunolgobuliny (IVIG), a to ve třech různých kazuistikách. Použití IVIG bylo u každého z pacientů schváleno komisí Drug and Therapeutic Committee a rodiče dětí museli podepsat informovaný souhlas.

Prvním pacientem byl 12letý chlapec s těžkou formou AD. Na místním oddělení byl vyšetřen poprvé v osmi letech. Měl pozitivní kožní testy na roztoče, vejce a mléko a byl léčen několika lokálními protizánětlivými preparáty. Posléze se přidaly ještě poměrně refrakterní respirační příznaky a do léčby byla přidána sublingvální imonuoterapie. Bohužel však došlo k exacerbaci kožních příznaků a chlapec byl několik měsíců léčen léky první i druhé linie včetně topických kortikoidů a inhibitorů kalcineurinu, systémovými kortikoidy po dobu 3 měsíců a cyklosporinem v dávce 5 mg/kg po dobu 12 měsíců. Tato léčba však nebyla stran kontroly onemocnění účinná. Ve 14 letech proto byla zahájena léčba IVIG v dávce 0,5 g/kg měsíčně, a to po dobu 16 měsíců. Již po druhém cyklu této léčby se příznaky atopické dermatitidy rychle zlepšovaly až došlo k plnému uzdravení na konci léčby s poklesem celkových IgE z 37 400 kU/l na 2 450 kU/l a poklesem eozinofilie z 1,9 × 109/l na 0,2 × 109/mm3. Po dobu posledních sedmi měsíců zůstává AD v remisi.

Druhým pacientem byla sedmiletá dívka se čtyřletou anamnézou perzistentní AD, kde selhala léčba topickými kortikoidy, 0,1% tacrolimem lokálně, emoliencii i perorálními antihistaminiky. Laboratorní vyšetření ukázalo hladinu celkových IgE 8 982 kU/l a pozitivní alergii na roztoče. Vstupní skóre SCORAD (Scoring Atopic Dermatitis) bylo 71. V šesti letech byla u pacientky zahájena léčba IVIG v dávce 1 g/kg měsíčně a byla ponechána její stávající terapie. Po devíti cyklech léčby došlo ke zlepšení příznaků AD, poklesu SCORAD na 25 a poklesu hladiny IgE na 3 420 kU/l spolu s mírným poklesem počtu eozinofilů.

Třetím pacientem byla opět dívka, tentokrát ve věku 13 let se sedmiletou anamnézou rozsáhlé AD postihující téměř celý tělesný povrch. Onemocnění bylo trvale aktivní navzdory lokální léčbě kortikoidy, 0,1% tacrolimem a perorálními antihistaminiky. Kožní testy byly pozitivní pro roztoče, trávy a obiloviny. Vstupní IgE byly 18 868 kU/l a index SCORAD 84. Byla doporučena léčba systémovými kortikoidy po dobu 4 měsíců a dva měsíce trvající fototerapie, bohužel bez odezvy. I u této pacientky tedy byla zahájena léčba IVIG v dávce 1 g/kg měsíčně a ke zlepšení symptomů došlo již po čtyřech cyklech. Kontrolní SCORAD kleslo na 25 a IgE na 5 489 kU/l a zároveň k poklesu počtu eozinofilů z 3,7 ×109/l na 1,2 × 109/l.

(pes)

Zdroj: Ahmet Ozen, Safa Baris, Elif Karakoc Aydiner, Deniz Yucelten and Nerin Nadir Bahceciler, Experience with intravenous immunoglobulin in severe childhood atopic dermatitis. Allergologia et Immunopathologia; 2011; doi: 10.1016/j.aller.2011.04.007

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kontaktní alergie může zesilovat protinádorovou ochranu těla

Kontaktní alergie je běžná porucha. Odhaduje se, že asi 20 % populace obecně je alergických na jednu nebo více látek, které tvoří základ evropského "patch test" panelu.

Je vyšší prevalence nedostatku vitaminu D rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu a alergie?

Řada studií naznačuje spojitost mezi nedostatkem vitaminu D a rozvojem astmatu a alergických onemocnění. Nedávno publikovaná analytická studie případů a kontrol si kladla několik cílů. A to posouzení míry asociace mezi vitaminem D a astmatickým onemocněním u dětí, dále zjištění rozdílů hladiny vitaminu D u dětí s astmatem ve srovnání s kontrolní skupinou a nakonec vyšetření markerů atopie ve vztahu k zásobení organismu vitaminem D.

Raritní koincidence psoriázy a atopické dermatitidy

Atopický ekzém i psoriáza patří mezi častá kožní onemocnění, jejich současný výskyt je však velmi neobvyklý. Dermatologové z mnichovské univerzitní nemocnice v nedávno zveřejněném odborném sdělení popsali tři takové případy.Všechny novinky