Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv znečištění ovzduší automobilovou dopravou na rozvoj senzitizace na alergeny u dětí do 8 let věku

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 16.1.2012

Vliv znečištění ovzduší automobilovou dopravou na rozvoj senzitizace na alergeny u dětí do 8 let věku

Podle výsledků studie u 2 500 švédských dětí souvisí senzitizace na alergeny s expozicí výfukovým plynům během prvního roku života.

Švédští a ukrajinští lékaři se pokusili zhodnotit vliv znečištění ovzduší silniční dopravou na alergizaci dětí, který dosud není zcela jasný. U více než 2 500 dětí ze Stockholmu stanovili ve věku 4 a 8 let hladiny IgE proti běžným respiračním a potravinovým alergenům v odebrané krvi. Expozice znečištěnému vzduchu pocházejícímu ze silniční dopravy byla stanovena podle koncentrace oxidů dusíku a prachových částic o průměru do 10 μm, které mají původ převážně v silniční dopravě, a to podle adresy bydliště, školy a obvyklého pobytu dětí během dne. Časově vážená průměrná expozice byla porovnána s hladinami IgE.

Expozice výfukovým plynům během prvního roku života byla spojena se zvýšeným rizikem pylové senzitizace ve věku 4 let (poměr rizik mezi 5. a 95. percentilem expozice oxidům dusíku činil 1,83). Při vyšetření v 8 letech nedošlo k dalšímu zvýšení celkového rizika senzitizace, zvýšilo se však riziko senzitizace na potravinové alergeny, zejména u dětí bez senzitizace ve 4 letech věku (poměr rizik 2,3). U expozice prachovým částicím ze silniční dopravy byly výsledky podobné. Nebyl zjištěn žádný vztah mezi pobytem ve znečištěném ovzduší po prvním roce života a rozvojem senzitizace na běžné alergeny.

Tato studie ukázala, že pro rozvoj respirační a potravinové alergie u dětí do 8 let věku může být riziková expozice výfukovým plynům a prachu pocházejícímu ze silniční dopravy v prvním roce života.

(zza)

Zdroj: Gruzieva O., Bellander T., Eneroth K., et al. Traffic-related air pollution and development of allergic sensitization in children during the first 8 years of life. J Allergy Clin Immunol. 2011 Nov 19. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Protektivní role H. pylori u rozvoje alergického astmatu?

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které se v přetechnizovaném světě stává novodobou epidemií. Zvýšený výskyt astmatu je spojován s rapidním vymizením Helicobactera pylori z vyspělých zemí. H. pylori je patogenní bakterie, která běžně kolonizuje lidský žaludek a může být jedním z faktorů rozvoje gastritid u citlivých jedinců.

Prozánětlivá role HRF u astmatu prokázána in vitro

Histamin uvolňující faktor (HRF), někdy též nazývaný translačně kontrolovaný nádorový protein (TCTP) či fortilin, je jedním z působků, který lze extrahovat z mononukleárů periferní krve.

Nová indikace montelukastu?

Tým studentů a klinických farmaceutů při univerzitě v Omaze pozoroval významné zlepšení příznaků intersticiální cystitidy (IC) u pacienta léčeného montelukastem.Všechny novinky