Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv parazitárních onemocnění na alergie

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 27.4.2010

Vliv parazitárních onemocnění na alergie

Epidemiologické a experimentální údaje ukazují, že by parazitární infekce mohly mít určitý projektivní vliv na rozvoj alergií. Je při nich totiž indukována tvorba protialergicky působících regulačních lymfocytů a cytokinů, jako je IL-10.

Nárůst alergií jde ve většině zemí ruku v ruce s poklesem parazitárních infekcí. Není přitom ale jasné, zda je to souvislost náhodná, nebo příčinná. Epidemiologické studie z poslední doby ukazují, že děti infikované schistosomami mají méně alergií. Po léčbě antiparazitiky a eradikaci parazitů dochází u některých pacientů k zesílení alergických reakcí.

Protialergický vliv parazitů byl potvrzen i řadou zvířecích modelů. Mechanizmus protialergického působení parazitů je vysvětlován několika způsoby. Nejspíše dochází k aktivaci imunity, která je odlišná od aktivace alergické a která ji tlumí.

Existují ale i protichůdné názory, že někteří parazité na alergii vliv nemají a někteří ji dokonce zhoršují. Po vyléčení škrkavek se například pacientům zlepší astma, chronická parazitární onemocnění jsou někdy provázena kopřivkami. Je pozorována eozinofilie a mastocytóza, které mohou přispívat k alergickému zánětu. Parazit Anisakis simplex, který napadá mořské ryby žijící v hejnech, je zdrojem alergenů, jež vyvolávají tvorbu IgE protilátek. Alergie byly pomocí parazitů vyvolány i u zvířat.

Nad vztahem alergie a parazitů se tedy stále vznáší ještě mnoho otázek a na případnou léčbu alergií pomocí parazitů nebo jejich produktů si budeme ještě muset počkat.

(van)

Zdroj: Erb, K. J.: Trends in Immunol, doi: 10.1016/j.it.2008.11.005

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost čtyřnásobně vyššího dávkování levocetirizinu a deslotratadinu u obtížně léčitelné kopřivky

Chronická kopřivka je definována jako denně se vyskytující příznaky kopřivky po dobu minimálně 6 týdnů. Není to onemocnění ohrožující život, ale značně zhoršuje jeho kvalitu. V tomto ohledu je srovnatelné s těžkou ischemickou chorobou srdeční a je horší než respirační alergie.

Psí modely astmatu a CHOPN

Psi jsou v hojné míře používáni jako zvířecí model pro výzkum astmatu a chronické plicní obstrukční nemoci. O průběhu těchto nemocí u psů bylo již nashromážděno mnoho poznatků.

Nosní sprej s mometazonfuroátem je bezpečný a účinný při dvanáctiměsíční léčbě dětí s pereniální alergickou rýmou

Alergická rýma je běžné onemocnění, které u řady pacientů začíná již v prvních dvou letech života. V Británii diagnostikovali alergickou rýmu u 18 % dětí ve věku 1–2 let. Studie v Americe ukázala, že ¼ dětí, které mají alergickou rýmu v 6 letech, měla první projevy již během prvního roku života.Všechny novinky