Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv chronické rhinitidy na migrénu

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 22.12.2013

Vliv chronické rhinitidy na migrénu

Rhinitida je běžnou komorbiditou migrény, avšak vztah k frekvenci bolestí hlavy a s ní spojenou invaliditou je neznámý. Zdali tato spojitost existuje a jaký charakter má, studovali američtí lékaři ve své studii AMPP (America Migraine prevalence and Prevention).

AMPP je longitudinální studie jednotlivců s těžkými migrenózními bolestmi hlavy vybraných z populace Spojených států. Pro zhodnocení migrény byla použita mezinárodní klasifikace bolestí hlavy (kritéria ICHD-2) a přítomnost rhinitidy byla určena na základě ERCHS (European Community Respiratory Health Survey).

Pacienti s rhinitidou byli následně dle odpovědí z dotazníku o rhinitidě rozděleni do jednotlivých podskupin: s rhinitidou alergickou, nealergickou, smíšenou a neklasifikovatelnou. Hlavními zkoumanými kategoriemi byla frekvence bolestí hlavy a dále invalidita navozená touto bolestí – hodnoceno dle MIDAS (Migraine Disability Assessment Scale). Pro vytvoření modelů pro hodnocení výsledných kategorií byla použita logistická regrese – upraveno dle sociodemografického profilu, charakteru bolestí hlavy, léčby a komorbidit.

AMPP dotazník byl zaslán 17 892 lidem a zodpovězen 60,1 % respondenty. Mezi pacienty s migrénou (n = 5 849) trpělo 66,8 % rhinitidou, přičemž nejčastějším typem byla rhinitida smíšená (1 869 respondentů), následovala neklasifikovatelná (924), alergická (737) a nealergická (379). Při přítomnosti rhinitidy byla znatelně zvýšená frekvence bolestí hlavy (OR 1,30), přičemž nejvýraznější vliv měla rhinitida smíšená a neklasifikovatelná. V případě invalidity navozené bolestí hlavy (MIDAS skóre) bylo OR 1,32 pro celou skupinu rhinitid. Pokud bereme v potaz podtypy rhinitid, pak se zhoršením skóre MIDAS byla spojena pouze smíšená rhinitis.

Frekvence bolestí hlavy a invalidita spojená s migrénou je vyšší u lidí s rhinitidou, a to obzvláště u těch, kteří trpí jejím smíšeným typem. Hypotéza této spojitosti je, že rhinitida by mohla přímo aktivovat aferentní vlákna trojklanného nervu v nosní mukóze či zvyšovat aktivitu lebečního parasympatiku.

(boba)

Zdroj: Martin V. T., et al. Chronic rhinitis and its association with headache frequency and disability in persons with migraine: Results of the American Migraine Prevalence and Prevention (AMPP) Study. Cephalalgia. Publikováno online – 25. listopadu 2013; doi: 10.1177/0333102413512031

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desloratadin neovlivňuje při současném podání sérové hladiny montelukastu

Alergická rinitida je chronické zánětlivé onemocnění s významným dopadem na život pacienta. V některých případech je nutná kombinační léčba. Pokud jsou však podávány současně dvě aktivní látky, je nezbytné prokázat, že mezi nimi nedochází k interakci, která by mohla ovlivnit účinnost či bezpečnost takové léčby.

Cílená léčba v terapii alergie na burské ořechy

Nové možnosti biologické léčby v terapii alergie na burské ořechy byly nedávno publikovány v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology. V tenkém střevě takto alergických laboratorních myší vědci odhalili zvýšené množství enzymu Pim1 kinázy, jenž může představovat cílový protein nových biologik.

Prevalence ekzému v dospělosti a jeho spojitost s astmatem

Současné poznatky týkající se epidemiologie ekzému vzniklého v dospělosti jsou velice omezené. Američtí dermatologové ze St Luke's-Roosevelt Hospital a Beth Israel Medical Center v New Yorku a Northwestern University v Chicagu se proto rozhodli provést studii, která by blíže popsala prevalenci ekzému v dospělosti a také faktory spojené s jeho vznikem u jedinců ve Spojených státech.Všechny novinky