Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv časné bakteriální kolonizace střeva na tvorbu slizničního imunoglobulinu A a celkovou imunitu

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 16.12.2008

Vliv časné bakteriální kolonizace střeva na tvorbu slizničního imunoglobulinu A a celkovou imunitu

Interakce střevní bakteriální flóry s vyvíjejícím se slizničním imunitním systémem dětí je velmi důležitá pro rozvoj tolerance prospěšných nebo neškodných složek okolního prostředí a potravy. Jedním z hlavních mechanizmů imunitní obrany sliznic je slizniční imunoglobulin A, který je speciálně vybaven pro působení na všech slizničních površích a také v mateřském mléce. Má zajišťovat jednak obranu před škodlivými bakteriemi, ale také toleranci prospěšných bakterií a složek potravy.

Mnoho studií prokázalo rozdíly v bakteriálním osídlení střeva u kojenců, kteří se stali alergiky, a u nealergiků. Ve Švédsku, kde je vysoký výskyt alergie, bylo u kojenců nalezeno mnohem méně dětí kolonizovaných laktobacily než v Estonsku, kde je alergie mnohem méně. Také další studie z jiných zemí prokázaly, že děti, které se později stanou alergiky, mají v prvních týdnech života mnohem méně bifidobakterií než děti nealergické. Jedním z pravděpodobných mechanizmů působení střevních bakterií by mohlo být ovlivnění tvorby slizničního imunoglobulinu A.

Australští autoři ve své studii sledovali od narození do věku dvanácti měsíců 189 zdravých dětí, z nichž polovina dostávala od narození Lactobacillus acidophillus a polovina ne. Ve věku 6 měsíců byly u dětí stanoveny hodnoty slizničního imunoglobulinu A (ve slinách) a celkového imunoglobulinu A v krvi a také další imunologické parametry. Ve věku dvanácti měsíců byla dále u dětí z krevních odběrů zjišťována přecitlivělost na nejběžnější alergeny. Výsledky těchto testů byly potom srovnávány s typem bakterií, které kolonizovaly střevo dětí.

Překvapivě se ukázalo, že kolonizace laktobacily a bifidobakteriemi nezvyšovala hladiny celkového ani slizničního imunoglobulinu A a také nechránila před alergickou senzibilizací ve dvanácti měsících věku. Podrobnější imunologické testy však ukázaly, že imunitní buňky dětí kolonizovaných bifidobakteriemi reagují na alergeny s menší intenzitou a tvoří více působků, které regulují imunitu.

Příznivý účinek kolonizace „správnými“ bakteriemi tedy neovlivňuje přímo hladiny slizničních protilátek v tomto útlém věku, ale zasahuje spíše do regulačních mechanizmů imunity, které se projeví až v pozdějším věku. Děti z této studie budou proto dále sledovány, aby se hypotéza mohla potvrdit.

(van)

Zdroj: Martino, D. J. a spol, Clin Exp Allergy, 38, 2007, 69–78.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost mometazonfuroátu při léčbě nosní polypózy

Nosní polypy jsou benigní zbytnění nosní sliznice, ve které dochází k fibróze, snížení vaskularizace, snížení počtu žlázek a nervových zakončení a destrukci epitelu. Příčina polypózy není zcela známa, často se však vyskytuje současně s aspirinsenzitivním astmatem.

Měsíc narození a senzibilizace na roztočový alergen u astmatických dětí

O vlivu kalendářního měsíce, ve kterém dojde k narození dítěte, na budoucí alergickou senzibilizaci bylo publikováno mnoho studií. Některé z nich tento vliv neprokázaly, jiné ano.

Kontakt s myším alergenem a hvízdavé bronchitidy a alergie v prvních sedmi letech života

Souvislost myšího alergenu v domácím prostředí s rozvojem hvízdání, astmatu a alergie v dětství není zatím dobře prozkoumána. Výskyt astmatu v průmyslově vyspělých zemích včetně USA v poslední době stoupá. Více než 80 % dětských astmatiků je alergických na jeden nebo více inhalačních alergenů.Všechny novinky