Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv alergie na průběh nosní polypózy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.6.2012

Vliv alergie na průběh nosní polypózy

Ačkoliv nosní polypózy (zkr. NP) jsou považovány za manifestaci chronického zánětu mukózy nazálních a paranazálních sinusů, její patogeneze zůstává i nadále neobjasněna. Cílem prospektivní studie bylo porovnání klinických, imunologických a histologických charakteristik NP u alergických a nealergických pacientů. Vědci využili metodu porovnávání hladiny cytokinů v nosních sekretech u pacientů s atopickou a neatopickou NP a korelaci těchto hladin s počtem eozinofilů ve vzorcích nosní tkáně.

Studie zahrnovala celkem 30 pacientů (13 s atopií a 17 bez atopie), u nichž stav NP vyžadoval chirurgický zákrok. Ještě před ním byly od všech účastníků získány vzorky nosního sekretu. Pomocí metody průtokové cytometrie stanovili vědci hladiny tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha), tumor necrosis factor-beta (TNF-beta), interleukinu (IL)-1beta, IL-2, IL-12, interferonu-gamma (IFN-gamma), IL-4, IL-5, IL-6, IL-10 a IL-8. Každý účastník dále podstoupil endoskopické vyšetření, Lund-Mackay počítačovou tomografii (CT) a test na určení skóre symptomů NP. Snadné počítání eozinofilů ve vzorcích umožnilo hematoxylin-eozinové barvivo.

Výsledky prokázaly vyšší koncentraci IL-4 (p < 0,01), IL-5 (p < 0,05), IL-6 (p < 0,05) a TNF-beta (p < 0,05) u pacientů s alergickou NP. Stejně tak i počty eozinofilů byly vyšší u atopických účastníků studie (p < 0,01). Korelace mezi počtem eozinofilů a hladinou cytokinů se nepotvrdila.

Závěrem studie je fakt, že alergie nemodifikuje symptomy, endoskopické ani CT nálezy u NP. Výrazně se však liší imunologický obraz u obou skupin pacientů. Charakteristickým znakem atopické NP je zejména vyšší hladina Th-2 cytokinů.

(msd)

Zdroj: Peric A., Vojvodic D., Vukomanovic-Durdevid B. Influenceof allergy on clinical, immunolofical and histological characteristics of nasal polyposis. Publikováno online B-ENT. 2012; 8 (1): 25−32.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost montelukastu v přídatné léčbě u chronické idiopatické urtikarie

Antileukotrieny reprezentují relativně novou a moderní skupinu farmak, která si vydobyla své pevné místo v léčbě astmatu a alergické rinitidy.

Přídatný účinek mometazonu a desloratadinu na přežití eozinofilů a na sekreci cytokinů epiteliálními buňkami

Ačkoli jsou antihistaminika a topické kortikosteroidy používány v kombinaci k léčbě alergické rinitidy, jejich přídatný protizánětlivý účinek nebyl dosud prokázán.

Prevalence rýmy a její spojitost s kouřením a obezitou v dospělé japonské populaci

Rýma je v současné době již velice častým onemocněním a její výskyt celosvětově stoupá. Několik studií prokázalo silnou spojitost mezi astmatem a rýmou.Všechny novinky