Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vlhké zábaly s kortikosteroidy jako efektivní léčba těžké atopické dermatitidy u dětí

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.6.2014

Vlhké zábaly s kortikosteroidy jako efektivní léčba těžké atopické dermatitidy u dětí

Podle nizozemské studie jsou v léčbě těžké atopické dermatitidy u dětí účinnější vlhké zábaly s kortikosteroidy než zábaly s emolienciemi.

Vlhké zábaly jsou považovány za poměrně efektivní léčbu těžké atopické dermatitidy (AD) u dětí. Využívají se především u pacientů s výrazným akutním zhoršením stavu. Cílem předkládané práce bylo porovnat účinnost vlhkých zábalů se zředěným kortikosteroidem (KS) oproti zábalům s emolienciemi u dětí s těžkou AD během 4týdenní aplikace.

Studie byla randomizovaná, dvojitě zaslepená a kontrolovaná placebem. Zahrnula děti ve věku od 6 měsíců do 10 let s těžkou AD (klinický nález dle Scoring Atopic dermatitis – SCORAD – minimálně 40 ± 5). Byla porovnávána účinnost vlhkých zábalů se zředěným KS (1:3 0,1% mast s mometazonfuroátem (MF) na tělo a 1:19 0,1% mast s MF na obličej) a emolienciemi (20% vazelína v cetomakrogolovém krému). Primárním sledovaným cílem bylo objektivní hodnocení klinického stavu podle SCORAD. Dále byly sledovány index kvality života a škála Patient-Oriented Eczema Measure.

Vlhké zábaly se zředěným MF byly oproti zábalům s emolienciemi účinnější a jejich efekt nastupoval rychleji. Nejlepší výsledky měla tato specifická léčba u věkové skupiny 6–9 let a 0–3 roky. Rozdíl mezi oběma typy zábalů hodnocený pomocí SCORAD byl významný ve všech klinických bodech. Stejně tak byl signifikantní rozdíl ve prospěch zábalů s MF zaznamenán v indexu kvality života pacientů.

Přestože autoři uvádí jako jednu z hlavních limitací práce poměrně malý počet zahrnutých pacientů, uzavírají, že vlhké zábaly aplikované minimálně 4 týdny jsou skutečně účinným řešením těžké atopické dermatitidy u dětí.

(the)

Zdroj: Janmohamed S. R. et al. The proactive wet-wrap method with diluted corticosteroids versus emolients in children with atopic dermatitis: A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Am Acad Dermatol 2014; 70: 1076–1082.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

U dětí s febrilními křečemi byl zjištěn vyšší výskyt alergické rýmy

Zvýšené riziko alergické rýmy u dětí s febrilními křečemi ukázala kohortová studie zahrnující zhruba 6 500 dětí. Riziko rozvoje alergické rýmy navíc stoupalo s počtem návštěv u lékaře z důvodu febrilních křečí. I když patogenetická souvislost není dosud zřejmá, byly u febrilních křečí i alergické rýmy již dříve popsány podobný profil cytokinů a souvislost se specifickou virovou infekcí.

Širší škála potravin podávaných v prvním roce života může snížit riziko astmatu a potravinových alergií

Větší různorodost stravy v prvním roce života je spojena s nižším výskytem astmatu a potravinových alergií. Ukázala to mezinárodní evropská studie s 856 dětmi sledovanými od narození do 6 let.

Dlouhodobá aplikace nízkých dávek makrolidů nevedla k subjektivnímu ani objektivnímu zlepšení projevů chronické rinosinusitidy

Přestože je dlouhodobá aplikace nízkých dávek makrolidů účinná v eradikaci biofilmu, nemá v porovnání se samostatně podávaným mometazonfuroátem u pacientů s chronickou rinosinusitidou významně vyšší účinnost v ovlivnění symptomů onemocnění.Všechny novinky