Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Variabilita koncentrace myšího alergenu v domácnostech

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.11.2009

Variabilita koncentrace myšího alergenu v domácnostech

Ve Spojených státech se myší alergen nachází téměř ve všech bytech ve vnitřním městě i na předměstí. Senzibilizace na tento alergen není vzácná a alergie na myši a astma jsou u městských dětí časté. Nárůst koncentrace myšího alergenu v domácím prostředí může významně zhoršovat průběh astmatu u těchto dětí. O tom, co ovlivňuje koncentraci myšího alergenu a jak kolísá během času, se zatím ví jen málo.

Američtí lékaři proto zkoumali variabilitu koncentrace myšího alergenu ve 127 domácnostech po dobu 6 měsíců. Hodnotili jeho koncentraci v prachu a v ovzduší ložnic, obývacích pokojů a kuchyní. Současně zkoumali vliv ročního období, vzdušné vlhkosti a dalších faktorů. Zjistili, že koncentrace myšího alergenu výrazně kolísaly nejen mezi různými domácnostmi, ale i v čase v jedné a téže domácnosti.

Myší alergen v prachu dosahoval většinou nejvyšších koncentrací na jaře, koncentrace vzdušného alergenu byly nejvyšší během podzimu a zimy. V tomto období myši přicházejí do bytů. Alergenů usazených v prachu ještě mnoho není, ve vzduchu se však víří dostatečně. K jaru koncentrace alergenů stoupá s délkou pobytu myší i v prachu. Nižší vzdušná vlhkost (pod 45 %) zvyšuje koncentraci vzdušného alergenu. Je to dáno patrně snazším rozptýlením alergenu do vzduchu v suchém prostředí. Ve vlhku k sobě prachové částice více adherují, a alergen se tak snadno neuvolní. Osm domácností si během sledování pořídilo kočku, což vedlo ke snížení koncentrace myšího alergenu jak vzdušného, tak usazeného v prachu o 61 %.

Výsledky studie upozornily na mnohdy opomíjený alergen domácího prostředí, jehož kolísající množství může výrazně ovlivňovat stav pacientů s alergií a astmatem. Řada zásahů, které jsou obecně alergikům doporučovány – jako je udržení vlhkosti pod 50 % a odstranění kočky z bytu – může při alergii na myši vést ke zvýšení koncentrace alergenů, a tak ke zhoršení nemoci. K úpravám vnitřního prostředí alergiků je vždy nutno přistupovat individuálně, po přesném určení všech alergií a spouštěcích mechanizmů exacerbací alergických reakcí a astmatu.

(van)

Zdroj: Matsui, E. C. et al, doi: 10.1016/j.jaci.2007.07.053

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přenos alergie na arašídy při kombinované transplantaci jater a ledviny

Arašídy patří k nejčastějším vyvolavatelům závažný potravinových alergických reakcí v USA i v Evropě. Často se jedná o život ohrožující anafylaktické reakce. Přenos takové alergické reaktivity byl popsán po transplantaci kostní dřeně.

Účinek desloratadinu na jednotlivé příznaky alergie včetně nosních

Alergickou rýmou trpí 16 % populace celosvětově, v některých zemích je to i 40 % obyvatel. Výskyt astmatu se pohybuje od 6 do 15 % obyvatel a podobný je i výskyt atopického ekzému. Příznaky alergie, jako jsou ucpaný nos, svědění nosu, rýma, kýchání, pálení sliznice, svědění a slzení očí, případně svědění kůže, pacienty velmi obtěžují a narušují jejich spánek.

Atopický ekzém je spojen s opožděnou protilátkovou odpovědí proti pneumokoku

Devítileté děti s atopickým ekzémem mohou mít sníženou odpověď na očkování polysacharidovou pneumokokovou vakcínou. V situaci, kdy je průběh ekzému závažný a nereaguje na běžnou léčbu, je vždy nutno pomýšlet na poruchu imunity typu Omennova, Wiscott-Aldrichova, Jobova či Nethertonova syndromu nebo na jiný závažný imunodeficit. Jsou to většinou poruchy buněčné imunity se sníženou funkcí T-lymfocytů.Všechny novinky