Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Úplný zákaz kouření ve veřejných prostorách v Anglii snížil počet dětí hospitalizovaných z důvodu bronchiálního astma

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.3.2013

Úplný zákaz kouření ve veřejných prostorách v Anglii snížil počet dětí hospitalizovaných z důvodu bronchiálního astma

Tato britská studie jasně ukazuje jeden z dopadů, jaký má pasivní kouření na zdraví dětí. Po legislativním omezení kouření v Anglii v červenci 2007 bylo v průběhu 3 let zaznamenáno o 6 802 méně případů hospitalizací dětí z důvodu bronchiálního astma.

V Anglii platí od 1. 7. 2007 úplný zákaz kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách. Autoři z Královské londýnské akademie se pokusili zjistit, zda bude mít tato nová legislativa dopad na respirační zdraví dětí. Jako významný parametr respiračního zdraví si vybrali počet hospitalizací z důvodu bronchiálního astma. Provedli studii s hodnocením určitých časových úseků a využili údaje ze statistiky nemocničních případů z let 2002 až 2010. Hodnotili počet hospitalizací dětí mladších 15 let, jejichž základní diagnózou bylo bronchiální astma.

Dříve, než začal platit zákaz kouření ve veřejných uzavřených prostorách, rostl počet těchto hospitalizací o 2,2 % za rok. Po zavedení zákona došlo hned k poklesu počtu sledovaných hospitalizací o 8,9 % a bylo dosaženo meziročního trendu −3,4 %. V absolutních číslech to znamená o 6 802 méně hospitalizací dětí za tři roky. Počet dětí přijatých do nemocnice z důvodu bronchiálního astma klesl ve všech věkových skupinách, u obou pohlaví, u dětí ze všech socioekonomických vrstev a bez ohledu na to, zda děti žily ve městě, nebo na venkově.

Pro rodiče dětí s respirační alergií je tato studie jasným signálem, že mají své děti absolutně chránit před pasivním kouřením. Zdraví dětí může být silným argumentem pro osoby, které se snaží zanechat kouření. Pro zákonodárce můžou být tyto výsledky vodítkem, jak snížit výdaje ve zdravotnictví.

(zza)

Zdroj: Millett C. et al. Hospital Admissions for Childhood Asthma After Smoke-Free Legislation in England. Pediatrics 2013 Feb; 131 (2): e495–501; doi: 10.1542/peds.2012-2592

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nazální kortikosteroidy v léčbě očních příznaků alergické rinokonjuktivitidy

Léčba alergické rinokonjuktivitidy se liší především v závislosti na tom, zda se jedná o onemocnění intermitentní, nebo perzistentní, a dále se odvíjí od závažnosti příznaků.

Přínos montelukastu u dětí s pozátěžovou bronchokonstrikcí potvrzen

Studie publikovaná v lednovém vydání časopisu Allergy, Asthma & Immunology Research byla zaměřena na porovnání účinnosti montelukastu a inhalačně podávaného flutikasonu-propionátu.

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.Všechny novinky