Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ukazatele předpovídající úspěch léčby inhalačními kortikoidy nebo antileukotrieny u dětských astmatiků

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 13.7.2010

Ukazatele předpovídající úspěch léčby inhalačními kortikoidy nebo antileukotrieny u dětských astmatiků

Děti s lehkým, středně těžkým nebo těžkým astmatem jsou vždy kromě úlevové léčby bronchodilatačními léky (nejčastěji beta-2 mimetiky) léčeny protizánětlivými inhalačními léky, určenými pro dlouhodobou udržovací léčbu.

U lehkého a středně těžkého astmatu byla u 5–12letých dětí srovnávána léčba inhalačními kortikosteroidy (IKS) s inhalačním nedocromilem po dobu 4–6 let. I když žádná z těchto léčebných možností nevedla k dlouhodobému zlepšení funkce plic, byla léčba IKS účinnější při ovlivnění bronchiální hyperreaktivity a pacienti měli méně příznaků.

Po ukončení této studie byly na trh uvedeny antileukotrieny. Jsou určené rovněž k preventivní dlouhodobé léčbě méně závažných forem astmatu nebo ke kombinaci s IKS a dalšími léky u těžkých astmatiků. Lékaři tak stojí u každého pacienta před otázkou, jaká léčba je pro něj nejvhodnější. Na rozdíl od IKS jsou vedlejší účinky antileukotrienů minimální. Jejich účinnost ale nemusí být u každého pacienta dostatečná. V rozhodování o léčbě hraje roli i způsob podání léku.

Skupina amerických lékařů se pokusila najít ukazatele, které u dětských pacientů předurčují dobrou odpověď na jednotlivé typy léků. U dětských astmatiků ve věku průměrně 9,6 roku zkoumali odezvu na jednotlivé typy léků. V rámci studie byl podáván dvakrát denně IKS – flutikazon – nebo jednou denně antileukotrien – montelukast.

Jednalo se o lehké až středně těžké astma, 78 % dětí mělo prokázánu senzibilizaci na vzdušné alergeny a u poloviny dětí měl někdo z rodičů astma. Faktory, které určovaly lepší odezvu na léčbu IKS, byly: astma u rodičů, zvýšené hodnoty vydechovaného NO, předchozí léčba IKS a vyšší stupeň bronchiální hyperreaktivity.

(van)

Zdroj: Knuffman, J. E. a spol., J Allergy Clin Immunol, 2009, 123, 411–416.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je možné předcházet hospitalizaci dětí pro astma?

Hvízdavé bronchitidy jsou v kojeneckém, batolecím a dětském věku velmi časté. Patří k nejčastějším příčinám ošetření na pohotovosti a přijetí do nemocnice.

Nosní sprej s mometazonfuroátem tlumí oční příznaky u sezonní alergické rýmy

Oční i nosní příznaky mají u alergiků dvě fáze. U všech pozorujeme okamžitou fázi reakce, která je vyvolána uvolněním histaminu z žírných buněk pomocí IgE. U poloviny pacientů se rozvine i pozdní fáze reakce, kdy dochází k tvorbě dalších prozánětlivých působků.

Plné kojení zvyšuje u dětí s rizikem rozvoje alergie riziko ekzému, ale snižuje riziko hvízdavé dušnosti

Mateřské mléko je nejpřirozenější stravou pro kojence a je také považováno za preventivní opatření proti rozvoji alergie, zejména u dětí, které mají vysoké riziko rozvoje alergie.Všechny novinky