Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost použití kortikosteroidů v léčbě alergické rinitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 16.12.2010

Účinnost použití kortikosteroidů v léčbě alergické rinitidy

Jednou z možných terapií alergické rinitidy je i použití nosních sprejů obsahujících kortikosteroidy. A právě jejich účinnost hodnotili turečtí lékaři ve své studii publikované v medicínském časopise Auris, nasus, larynx.

Ti do své studie zahrnuli celkem devadesát pět pacientů s alergií na pyly trav, kteří trpěli alergickou rinitidou. Pacienti byli podle výsledků kožních prick testů rozděleni do čtyř skupin a každé skupině byla podávána jiná medikace či placebo.

První skupině, čítající 25 pacientů, byl podáván pouze intranazální mometazonfuroát v dávce 200 mikrogramů. Druhé pětadvacetičlenné skupině lékaři kromě intranazálního mometazonfuroátu přidali i perorální antihistaminikum desloratadin v dávce 5 miligramů. Třetí, také dvacetipětičlenné skupině, byl kromě intranazálního mometazonfuroátu podáván i perorální montelukast v dávce 10 mg. Poslední skupina o dvaceti pacientech pak obdržela místo jakékoliv medikace pouze placebo. Účinnost pak lékaři hodnotili jak na základě dotazníků popisujících kvalitu života, tak i podle celkového skóre rinokonjuktivitidy a maximálních hodnot nosního inspiračního průtoku. Výsledky byly velice zajímavé.

Všechny skupiny, které obdržely některou z medikací, vykazovaly daleko lepší výsledky než skupina užívající placebo. Významné zlepšení zdravotního stavu bylo ale patrné teprve na konci druhého týdne, a to u skupiny užívající mometazonfuroát v kombinaci s desloratadinem. Skupina tři, užívající mometazonfuroát a montelukast, vykazovala nejlepší výsledky ze všech po jednom měsíci léčby. Kvalita života pak byla signifikantně vyšší u skupin užívajících kombinovanou terapii než u skupin s monoterapií a placebem.

I když jsou kortikosteroidy pořád základem terapie alergické rinitidy, lze montelukast považovat za další látku, která dokáže léčbu výrazně zefektivnit. Podobně je na tom i kombinace s desloratadinem, která také přináší pacientům oproti monoterapii výraznou úlevu.

(kam)

Zdroj: Pinar E. et al.: Efficacy of nasal corticosteroids alone or combined with antihistamines or montelukast in treatment of allergic rhinitis. Auris Nasus Larynx. 2008; 35 (1): 61–66.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Montelukast v léčbě akutního astmatu

Nedávná klinická studie potvrdila, že přidání montelukastu k běžné terapii akutní exacerbace astmatu vede k výraznému zlepšení vrcholové výdechové rychlosti (peak expiratory flow, PEF). Montelukast, který patří k antagonistům leukotrienových receptorů (LTRA), je již několik let používán v léčbě chronického astmatu. Výsledky této malé randomizované studie však poukazují na jejich prospěšný vliv i u akutních forem astmatu.

Hypersenzitivita k cefalosporinům nemusí znamenat zkříženou reaktivitu na peniciliny

Prospektivní případová studie potvrdila, že pouze čtvrtina pacientů s anafylaktickou reakcí na cefalosporiny podobně reaguje i na peniciliny. Zdá se však, že do této množiny nemusí patřit aztreonam a karbapenemy.

Užívání paracetamolu v raném dětství nesouvisí se vznikem astmatu

Paracetamol je po desetiletí jedním z nejpoužívanějších analgetik a antipyretik v dětském věku. Dva roky stará mezinárodní studie přišla se znepokojujícími závěry, že se právě tato účinná látka významným způsobem podílí na vzniku astmatu a dalších alergických onemocnění.Všechny novinky