Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost mometazonfuroátu při léčbě nosní polypózy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.12.2008

Účinnost mometazonfuroátu při léčbě nosní polypózy

Nosní polypy jsou benigní zbytnění nosní sliznice, ve které dochází k fibróze, snížení vaskularizace, snížení počtu žlázek a nervových zakončení a destrukci epitelu. Příčina polypózy není zcela známa, často se však vyskytuje současně s aspirinsenzitivním astmatem.

Histologicky je v polypózní tkáni nacházen v 65–90 % případů eozinofilní zánět. Klinickými příznaky jsou nosní obstrukce, rýma a porucha čichu. Cílem léčby je zajistit průchodnost nosu, zlepšit čich a zabránit recidivám. Lékem volby jsou topické nazální steroidy. Jejich účinek je u největší části pacientů způsoben snížením eozinofilní infiltrace sliznice.

Cílem studie švédských autorů bylo u pacientů s nosní polypózou porovnat účinnost podávání 200 μg mometazonfuroátu v nosním spreji v jedné nebo ve dvou denních dávkách v monoterapii s účinností placeba. Studie probíhala ve 24 centrech v sedmnácti zemích. Celkem se jí zúčastnilo 310 pacientů starších osmnácti let s oboustrannými nosními polypy.

Pacienti byli náhodně rozděleni do 3 skupin. První skupina dostávala ráno 200 μg účinné látky a večer placebo, druhá skupina měla ráno i večer 200 μg mometazonfuroátu a třetí skupina měla ráno i večer placebo. Pacienti užívali tuto medikaci celkem 4 měsíce. V průběhu studie byli opakovaně klinicky vyšetřováni včetně nosní endoskopie ke zhodnocení velikosti polypů. Současně byly také zaznamenávány subjektivní pocity zlepšení nosní průchodnosti.

Po statistickém zhodnocení výsledků bylo prokázáno, že mometazonfuroát v dávce 200 μg podávaný jednou či dvakrát denně je účinnější než placebo. Dávkování 2× denně dosáhlo statisticky významně lepších výsledků než placebo. Po měsíci podávání pociťovali pacienti při obou dávkovacích režimech statisticky významnou úlevu a zlepšení nosní průchodnosti v porovnání s placebem. Lék byl dobře snášen.

Výsledkem studie byl tedy průkaz dobré účinnosti i snášenlivosti mometazonfuroátu při léčbě oboustranných nosních polypů. Výsledkem léčby je jak zmenšení velikosti polypů, tak zlepšení příznaků.

(van)

Zdroj: Stjarne, P a spol, Arch Otolaryngol Head Neck Surg, 132, 2006, 179–185.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kontakt s myším alergenem a hvízdavé bronchitidy a alergie v prvních sedmi letech života

Souvislost myšího alergenu v domácím prostředí s rozvojem hvízdání, astmatu a alergie v dětství není zatím dobře prozkoumána. Výskyt astmatu v průmyslově vyspělých zemích včetně USA v poslední době stoupá. Více než 80 % dětských astmatiků je alergických na jeden nebo více inhalačních alergenů.

Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunity a onemocnění dýchacích cest

Tabákový kouř patří k běžnému toxickému znečištění životního prostředí, kterému je sice v našich silách zabránit, ale přesto je mu řada dětí vystavena již před narozením. Jeho negativní vliv na vývoj plic a následné opakované hvízdavé bronchitidy byl již mnohokrát doložen. Podle posledních studií se také ukazuje, že tabákový kouř negativně ovlivňuje časný vývoj imunity.

Lze v dětství předejít hospitalizacím pro hvízdavou bronchitidu a astma?

Onemocnění průdušek provázené hvízdavým dechem je jednou z nejčastějších příčin nemocnosti u batolat a předškolních dětí. Náhlá dušnost při hvízdavé bronchitidě nebo vzplanutí astmatu je také jednou z nejčastějších příčin návštěvy pohotovosti nebo přijetí do nemocnice.Všechny novinky