Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost a bezpečnost desloratadinu při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých pacientů

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 19.5.2009

Účinnost a bezpečnost desloratadinu při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých pacientů

Diagnóza chronická idiopatická kopřivka je stanovena při přetrvávajících projevech kopřivky se svěděním trvajícím déle než 6 týdnů bez objasněné příčiny. Onemocnění výrazně zhoršuje kvalitu života postižených pacientů, narušuje spánek i denní aktivity. V 30–55 % případů onemocnění spontánně odezní do 5 let od začátku příznaků. U některých pacientů však trvá desítky let. Výskyt je odhadován na 0,1–3 % dospělé populace.

Patofyziologickým podkladem nemoci je degranulace žírných buněk a bazofilů. Uvolněný histamin potom vyvolává kožní reakci a také aktivuje další imunitní buňky. U 50–75 % pacientů jsou nacházeny autoprotilátky proti IgE nebo IgE receptorům na žírných buňkách. Tyto protilátky svou vazbou na cílové struktury opět aktivují žírné buňky k uvolnění histaminu a dalších mediátorů. V léčbě se nejčastěji používají blokátory H1 receptorů – antihistaminika.

Francouzští autoři sledovali účinnost desloratadinu v dávce 5 mg podávaného 1× denně při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých. Studie byla randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná a multicentrická. Celkem 137 pacientů s aktivní kopřivkou dostávalo v polovině případů 5 mg desloratadinu 1× denně, druhá polovina pacientů dostávala placebo.

Sledovanými příznaky byly intenzita svědění, počet pupenců a velikost největšího pupence. Hodnocení bylo provedeno 1., 14. a 42. den léčby a při všech těchto kontrolách byly všechny sledované příznaky mírnější u léčených pacientů.

Nežádoucí účinky léčby byly obdobné v obou skupinách pacientů a nebyly závažné. Desloratadin je účinným a bezpečným lékem pro léčbu chronické idiopatické kopřivky dospělých. Nástup jeho účinku je rychlý a účinek je dlouhodobý.

(van)

Zdroj: Ortonne, J. P. a spol., Am J Clin Dermatos, 8, 2007, 37–42.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba alergické rýmy

Alergická rýma představuje celosvětový zdravotnický problém. Postihuje 10–25 % dospělé populace a v některých zemích její výskyt u dětí a adolescentů dosahuje až 40 %. Ovlivňuje významně jak pracovní, tak školní výkonnost pacientů. Často je spojena s astmatem, které je při neléčené rýmě podstatně hůře kompenzováno.

Nové léčebné možnosti alergií

V posledních letech byl v řadě zemí uveden na trh nový lék proti astmatu, v České republice je v distribuci pod názvem Xolair. Jedná se o protilátku proti zprostředkovateli alergické reakce imunoglobulinu E (IgE).

Inverzní vztah mezi roztroušenou sklerózou a alergickými respiračními onemocněními

Význam vyvážené Th1 a Th2 aktivity imunitního systému není stále jasný. Dosud panuje zjednodušený názor, že Th1 lymfocyty řídí buněčnou imunitu a Th2 lymfocyty imunitu protilátkovou.Všechny novinky