Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinky nosního spreje mometazonfuroátu na oční příznaky alergické rýmy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 29.10.2013

Účinky nosního spreje mometazonfuroátu na oční příznaky alergické rýmy

Mometazonfuroát nosní sprej (MFNS) je účinný intranazální kortikosteroid užívaný při léčbě alergické rýmy. Jeho účinky na nazální symptomy jsou potvrzené několika studiemi, účinky na oční příznaky ale byly dosud zmiňovány jen okrajově. Proto byla vypracována nová studie, jejímž cílem bylo prokázání účinnosti MFNS na snížení očních projevů alergie, jako je svědění, pálení, slzení a zarudnutí očí.

Studie se zúčastnilo celkem 429 pacientů starších 12 let na hranici středně těžkých až těžkých příznaků alergické rýmy. Byli rozděleni na dvě skupiny – jedna užívala MFNS 200 µg jednou denně (n = 220) a druhá placebo (n = 209). Pacienti sledovali své oční příznaky (TOSSs – Total Ocular Symptom Scores) po dobu 15 dnů. Do dotazníků zaznamenávali okamžité ranní potíže a večer reflektivní příznaky za uplynulých 12 hodin. Pacienti také odpovídali na otázky týkající se kvality života s rhinokonjunktivitidou (Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire).

Výrazného rozdílu změny počátečních hodnot TOSSs bylo dosaženo ve skupině užívající MFNS. Redukce očních příznaků oproti placebu byla −25,1 % vs. −20,1 %. Zlepšení dosáhl MFNS u ranního slzení, pálení i svědění očí (P < 0,05). Redukce zarudnutí očí nedosáhla statisticky významných hodnot. Reflektivní příznaky byly ve skupině s MFNS zlepšeny všechny (P < 0,05 pro všechny). Kvalita života se podle dotazníků také zlepšila ve skupině pacientů užívajících MFNS (P < 0,001).

Z této studie vyplývá, že jednou denně podaný mometazonfuroát ve formě nosního spreje je efektivní nejen v redukci nazálních, ale i očních symptomů provázejících sezónní alergickou rýmu. Jeho efekt je patrný po dobu 24 hodin. MFNS tedy může být samostatně podávaným lékem první volby při léčbě tohoto alergického onemocnění.

(jez)

Zdroj: Bruce M. Prenner, MD, Bobby Q. Lanier, MD, David I. Bernstein, MD, Tulin Shekar, MS, Ariel Teper, MD. 2010 American Academy of Allergy, Asthma & Immunology, doi: 10.1016/j.jaci.2010.03.004

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky